Grand Canyon z parku Kaibab National Forest

Grand Canyon - obr a skvost mezi kaňony

V rámci road tripu po jihozápadě USA jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít Grand Canyon. Každý o něm mluví, kdo tam byl, dokonce o něm básní, a tak jsme se rozhodli si v rámci cesty kolem světa splnit další sen a z Canyonlands, Arches a Monument Valley jsme si to valili směřem na Velký kaňon. Cestou jsme ale narazili ještě na jedno báječné místo, kterým je Marble Canyon. Je to malé a kouzelné místo! Stačí se projít na most Navajo a otevře se před vámi kaňon zalitý řekou Colorado. Je to velmi fotogenické a hned vedle silnice. Odtud je to velmi pestrou krajinou státu Arizona ještě 2 hodiny jízdy autem na North Rimu. Cesta nevede pouze přes kaňony a vyprahlou krajinu, projíždí se i lesem Kaibab National Forest, ke kterému se dostaneme později.

North Rim – ta pravá atmosféra Grand Canyonu

Grand Canyon je nejznámější a nejslavnější kaňon na světě. Pokud si ho chcete opravdu užít stejně jako my, doporučujeme jet na North Rim. Ano, je to sice tak trochu uprostřed ničeho a daleko od veškeré civilizace, ale právě Grand Canyon North Rimto umocní vaše zážitky z tohoto velkolepého místa. Na North Rim samozřejmě také jezdí turisté, ale není jich tu tolik, takže se díky tomu na většině vyhlídkách ocitnete i sami a budete si moci parádně užít celý den. Vstup do parku stojí 30 USD/7 dní/auto včetně všech osob uvnitř (s National Park Pass je to zdarma) a platí na obou stranách Grand Canyonu. Naší první zastávkou byla Lodge, ze které jsme vlastně spatřili Grand Canyon zcela poprvé. Hned na první pohled jsme byli okouzleni jeho velikostí, která neměla konců. Po krátké procházce kolem lodge jsme sedli do auta a rozhodli se postupně navštívit všechny vyhlídky a dojet až na Cape Royal. Líbilo se nám, že byli všude rangeři a byli velmi ochotní zodpovídat dotazy nebo sami aktivně lidem říkali něco zajímavého o oněch místech, které byly vidět z vyhlídek. Co nás okouzlilo, byla krajina Grand Canyonu. Kaňon sám o sobě působí velmi nehostinně a v letních měsících je to prý hotové peklo vydávat se dolů na nějaký trek. Když jsme ale jeli na jednotlivé vyhlídky, projížděli jsme krásnými smíšenými lesy, kde bylo velmi příjemně. Takový překrásný přírodní paradox.

Kaibab National Forest – spaní zdarma s výhledem na Grand Canyon

Nevěříte? Ale ano, je to možné….tedy pokud vám nevadí kempování. Kempování v Grand Canyonu je běh na dlouhou

vyhlídka Fence u Grand Canyon v Kaibab National Forest

trať, neboť je nutné si kemp rezervovat předem, je to o nervy a taky to bohužel není zadarmo. A ještě nutno podotknout, že je tam v létě vedro jako blázen. Proč tam tedy přes noc zůstávat? Protože to chcete to mít ráno na východ slunce blízko ke kaňonu. No dobře. A co kdybychom vám řekli, že to všechno můžete mít, zadarmo, jenom pro sebe a ještě k tomu se i trochu ochladíte? Zní to jako sci-fi? Ale vůbec. Z North Rimu se stačí vrátit do Kaibab National Forest a najít spaní zdarma s výhledem na Grand Canyon, kde jsme stanovali my. Od chvíle, kdy jsme přijeli, do chvíle, kdy jsme odjeli, byl Grand Canyon jen náš, byli jsme v divočině, asi 30 km od jakékoliv civilizace a úplně sami. Doporučujeme! A po úžasném spánku venku v přírodě je hned snažší cestovat po USA dál. My jsme se vydali samozřejmě i na South Rim, protože jsme byli zvědaví, jaký je Grand Canyon z druhé strany.

South Rim – místo, kde se schází půlka světa aneb komerční Grand Canyon

Nechceme být nijak zlí, ale South Rim je jedním slovem propadák. A veškeré kouzlo Grand Canyonu se ztrácí někam Grand Canyon South Rimdo dáli. Opravdu si neděláme legraci. Pokud jste masochisti a milujete davy lidí a nevadí vám místa, kde se schází půlka světa najednou, jeďte na South Rim. Pokud se vám z toho ježí chlupy na těle, zapomeňte na to, vyhraďte si na návštěvu Grand Canyonu víc než 1 den, i kdybyste měli jet z Las Vegas, a vydejte se až na North Rim. Nebudete litovat! A kdybyste se náhodou rozhodli jet na South Rim i tak, připravte se i na nekonečnou kolonu před vstupem do parku. Držitelé National Park Passu jsou vpouštěni přednostně a oklikou, jen si to nechte viset na zpětném zrcátku, aby to rangeři viděli dalekohledem a poslali vás tou správnou cestou. My jsme viděli vše, co jsme chtěli i nechtěli, ale přesto jsme se nadšeně vydali vstříc novým zážitkům, tentokrát na Route 66 a Meteor Crater.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.