Vlajka Spojených arabských emirátů

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty, zkráceně SAE nebo také často nazývané jako Emiráty, je stát na Středním východě Vlajka Spojených arabských emirátůrozkládající se na pobřeží Perského zálivu na Arabském poloostrově. Jedná se o jeden z nejstarších státu v regionu kdy se počátky datují kolem 5000 let př. n. l. Hlavním náboženstvím tohoto státu je Islám. I přes svojí rozlohu, která je o něco větší než Česká republika, žije většina lidí ve dvou městech – Abú Dhabí a Dubaj. Tato města tvoří současně dva z celkem sedmi emirátů, neboli regionů. Ačkoliv je tato země vcelku nehostinná pro konvenční hospodářství, tak oproti tomu nabízí velké bohatství v podobě nerostných surovin. Díky velkým ložiskům ropy jsou Spojené arabské emiráty jednou z nejbohatších zemí světa. Navíc místní bohatí šejkové investují nemalé částky do místního rozvoje. Už nyní je patrné, že SAE a Čína, odkud cestujeme, budou naprosto odlišné.

Cestování ve Spojených arabských emirátech

Během naší cesty kolem světa chceme v této krásné a exotické zemi kontinentu Asie strávit zhruba jeden týden. Většinu tohoto času strávíme v Dubaji a zbytek v hlavním městě v Abú Dhabí. Dubaj nebo také Dubayy se dá do češtiny přeložit jako “místo srazu”. To je pro cestovatele více než příhodné jméno, nemyslíte ? Dubaj nabízí řadu zajímavých míst pro všechny typy lidí. Najdete tu luxusní čtvrti lemující honosné budovy a mrakodrapy tyčící se nad městem. Krom toho máme možnost navštívit nejrůznější obchody, ale také odpočinková místa jako jsou různé parky a rekreační střediska. Dubaj je také městem superlativ, která se liší zejména od ostatních velkoměst díky nejdražším a nejodvážnějším developerským projektům. Najdeme tu například nejvyšší budovu světa  Burdž Chalífa s úctyhodnými 828 metry. Nebo největší obchodní centrum na světe s neuvěřitelným počtem přes 1200 obchodů, kde si lze kromě nakupování zajít na zimní stadion i zalyžovat, případně se pokochat mořskými tvory v místním akváriu. Dubaj se snaží zkrátka nabídnout to nejdražší, největší a nejluxusnější. Je tu například známý hotel Burdž Al Arab, který se podobá plachetnici a který byl jako jediný na světě ohodnocen sedmi hvězdičkami. Na návštěvu tohoto hotelu se velmi těšíme. Ubytování tu v rámci naší cesty kolem světa asi nebudeme, ale rozhodně sem zajdeme na kávu či čaj. Jenom se budeme muset společensky obléct a udělat si předem rezervaci.

Další zajímavosti v Spojených arabských emirátech

Největší atrakcí v Dubaji pro nás asi bude lyžování v místním Ski Dubai centru. Lyžování na obratníku Raka je něco, co si nemůžeme nechat ujít. Mimo to bychom také rádi navštívili místní trh, takzvaný souk. Dá se zde sehnat v podstatě vše – koření, boty, látky, parfémy, zlato a jiné zboží.  Dovolená v Dubaji bude zkrátka zážitkem, kde i běžný Evropan, zvyklý na určitý standard bude chodit s otevřenou pusou. Příkladem mohou být klimatizované autobusové zastávky, nebo na místní poměry velmi levný benzín. A kdo se chce divit dál, ten si může zajít do automatu pro zlatou cihlu. Ano, čtete správně.

Cestovženy nosící abájuání po Emirátech

Dalším místem, které chceme v zemi navštívit, je hlavní město Spojených arabských emirátů, Abú Dhabí. Toto město se počtem obyvatel blíží k Praze. Město prošlo radikální změnou v 2. polovině minulého století, což mělo za následek zničení řady historických budov. I přesto se povedlo zachovat starý palác, který si hodláme během cestování v Abú Dhabí prohlédnout. V Abú Dhabí nás ale láká především svět motorismu. I proto navštívíme místní atrakci, kterou je Ferrari World. Jedná se o velké zábavní centrum, které je zaměřené na vše kolem vozů Ferrari, zejména ale na Formuli 1, kterou rádi sledujeme. Je asi více než jasné, že si nemůžeme nechat ujít návštěvu místního okruhu pro závody Formule 1, Yas Marina, který je velmi oblíbený mezi samotnými jezdci F1.

Počasí ve Spojených arabských emirátech

Superlativa města trochu kazí podnebí, které je velmi horké po celý rok. To může řadu cestovatelů přilákat, ale je to bohužel extrém, který se hlavně díky velké vlhosti vzduchu stává zvládnutelným jen pro někoho. Běžná teplota, která se v zimním období pohybuje kolem 40° C se díky vlhosti pocitově zvyšuje na zhruba 60° C. Právě proto zde naleznete ony zmíněné klimatizované autobusove zastávky.

Jídlo ve Spojených arabských emirátechSouk v Dubaji, trh v Dubaji

Místní kuchyně je v tomto státě velmi pestrá díky řadě externích vlivů. Základem je arabská kuchyně, které je doplněná o prvky marocké, thajské, čínské, íránské, polynéské, mexické, libanonské a i japonské kuchyně. Na své si tím pádem přijde každý milovník jídla. My zde chceme ochutnat zejména místní tradiční jídlo zvané shawarma, které se připravuje z kuřecího nebo jehněčího masa, které je nakládané v zeleninové směsi s čerstvými rajčaty. To celé je pak polité studenou česnekovou omáčkou. A jako dezert zkusíme některý z pudingů, které se většinou servírují teplé se zmrzlinou.

Cestování ve Spojených arabských emirátech je zážitkem, který si nechceme nechat ujít. Naší další destinací, kterou plánujeme navštívit bude Jordánsko, na které se těšíme kvůli bohaté historii.

مرحبا بكم في الإمارات العربية المتحدة! Vítejte ve Spojených arabských emirátech!

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.