Vodopády Iguacu

Vodopády Iguacu - největší vodopády na světě

Vodopády IguacuVodopády Iguacu, v jižní Americe, jsou největšími vodopády na světě. Leží na řece Iguacu a nacházejí se na území dvou států. Brazilské vodopády Iguacu, v portugalštině Cataratas do Iguaçu, leží v provincii Paraná. Argentinské vodopády Iguazu, ve španělštině Cataratas del Iguazú, leží v provincii Misiones. Za návštěvu stojí určitě obě dvě strany vodopádů, neboť každá nabízí jiné, přesto úchvatné výhledy.

Vodopády byly poprvé zaznamenány španělským dobyvatelem Álvarem Núñezem Cabezou de Vaca již v roce 1541. Dnes jsou chráněnou památkou UNESCO. Ale chráněné nejsou jenom vodopády, ale i přilehlé národní parky tvořené z velké části pralesem. V národních parcích si lze objednat túru, na které můžete spatřit překrásné motýly, tukany, papoušky, kajmany, opice, ale také mývaly nebo jaguáry.

Vodopády Iguaçu v Brazílii

Na brazilskou stranu vodopádů se lze dostat poměrně snadno z výchozího bodu – města Foz do Iguacu. Zde jsme byli ubytovaní i my. Foz je na brazilské poměry malé město, pro nás jedno z větších. Kromě vodopádů zde lze navštívit největší vodní elektrárnu na světě Itaipu; dále pak místo zvané Marco da Tres Fronteiras, kde se prolínají řeky Iguacu a Paraná a je odtud krásný výhled do Argentiny i Paraguaye; ve městě lze navštívit mešitu nebo buddhistický chrám. Nedaleko vodopádů Iguacu se nachází i ptačí park. Přečtěte si více o tom, jak jsme se dostali z Ria do Foz do Iguacu.

A jak se k vodopádům ležícím na území Brazílie dostat? Většina autobusů směřujících k vodopádům jede ze stanice Nosál u vodopádů IguacuTerminal. Pokud byste bydleli blíže k vodopádům, nemusíte jezdit až do města. Lístky v MHD lze koupit pouze hotově. Platí se až v autobuse. Přestupujete-li na terminálu, jedete stále na stejný lístek, který jste si zakoupili při nástupu do autobusu.

Vodopády Iguacu v Brazílii nabízejí možnost platby vstupenky platebními kartami. Cena je 52 BRL (cca 460 CZK). Při vstupu nasednete na autobus uvnitř areálu, který Vás doveze až na stezku vedoucí přímo k vodopádům. Odtud je již nutné jít po svých.

Trasa není nijak náročná a projít ji celou včetně zastávek, pokoukání se a focení, trvá zhruba 3-4 hodiny. Pohledy na vodopády jsou vskutku překrásné. Na konci se lze svést i výtahem a podívat se na ně ze shora. Na brazilské straně je lepší výhled na vodopády jako celek. Nicméně překvapení čeká na straně argentinské. Nutné je se tam ale nejdříve z Brazílie dostat. Více o tom najdete v příspěvku bus z Foz do Iguacu do Puerto Iguazu.

Vodopády Iguazú v Argentině

Vstupní lístky na argentinské straně vodopádů nelze platit platebními kartami! Nicméně se zde nacházejí 2 bankomaty, tudíž není nutné si měnit peníze předem. V případě, že hodláte navštívit argentinské vodopády i druhý den, ponechejte si svou vstupenku, dostanete druhý den slevu, dle letáků by měla činit 50%. Bohužel netušíme, do kdy je tato nabídka platná.

Krteček u vodopádů IguacuIhned po vstupu a krátké procházce člověku dojde, že svou rozlohou je park několikanásobně větší. Jedná se o výlet na celý den, pokud člověk nespěchá, stráví zde 6-7 hodin bez problémů.

Naše první cesta v rámci parku vedla k vláčku, který nás později přepravil na první záchytný bod Estación Cataratas. Na této stanici se nacházejí 2 stezky. Červená stezka značená jako „Passeo Superior“ nebo-li Horní cesta je dlouhá 650 metrů. Na stezce se nachází 6 vodopádů, ale pozorovat lze i další na protější straně. Modrá stezka „Circuito Inferior“ nebo-li Dolní cesta je dlouhá 1400 metrů. Zde se nacházejí jenom 2 vodopády, ale člověk má naprosto úžasný výhled na všechny vodopády nacházející se na červené stezce.

Po prohlédnutí okruhů jsme se vydali zpět ke stanici vlaku a pokračovali až na Estación Garganta. A opět jsme si udělali malou procházku po „Passeo Garganta del Diablo“ nebo-li Cesta ďáblovo chřtánu. Od grandiózního zážitku nás dělilo pouhých 1100 metrů, a pak jsme spatřili vodopády Iguazu. Když jsme se ocitli na onom úžasném a tolik překrásném místě, měli jsme pocit, jako kdybychom byli na konci světa. Od vrcholu vodopádu jsme stáli pouhých 5 metrů. Bylo to strhující a fascinující.

Fotky možná neřeknou tolik, ale stačí na to, abyste si sami udělali obrázek o tom, jaké to tam mohlo být.


 

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

3 Komentářů

 • Roman

  Co napsat k vodopádům? Prostě nádhera. Mějte se moc hezky.
  Ahoj moc zdraví
  Roman

  25/02/2015 at 14:54
 • Ivana Čuntová

  ahooooj z Budějc oběma, Martince i Pavlovi. Tak jsem chtěla zase sdílet nějakou fotečku z Iguacu na face, ale nejde mi to. Budou zařazeny do fotogalerie, kde to jde?…. Krásně se máte a já s Vámi, sleduji jak se Vám to cestuje…. Mějte se báječně teta Ivča.

  26/02/2015 at 08:26
 • Pavla Libřická

  Je to nádhera… Mějte se moc pěkně, užívejte si to a už se těším na další fotky a videa, protože tak mám pocit, že jsem vám stále na blízku. Mamča 😀

  26/02/2015 at 16:44
VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.