Vlajka Peru, Peruánská vlajka

Peru

Peru by se dalo nazvat kolébkou Incké říše. Dodnes zde žijí potomci Inků. Svá obydlí mají především v Andách a snaží se žít co nejvíc tradičním způsobem. A vzhledem k tomu, že tvoří Inkové až polovinu populace, je i kečuánština stále oficiálním úředním jazykem hned po španělštině.

Vlajka Peru, Peruánská vlajka

Jak se dostat do Peru

Odpověď pro nás byla jednoduchá, protože jsme do Peru chtěli mířit po souši a to z Chile, nicméně přesto bylo nutné hledat. Peru je z Chile dle veškerých průvodců krásně přístupné. Využít lze i místního vlaku, který by měl jezdit 2x denně, ale stejně tak se tam dá dostat i taxíkem, jen se musí smlouvat. Případně lze využít tzv. taxi collectivo, kdy se svezete ještě s dalšími cestovateli.

Co navštívit v Peru

Prvním místem, které v Peru během naší cesty kolem světa navštívíme, bude Tacna. Je to malé městečko vzdálené 35 km za hranicemi. Aby mohla dovolená v Peru pokračovat, je nutné se z Tacny vydat zase o několik kilometrů dál. Možností je nespočet. V rámci cestování po Peru se nabízí město Arequipa, které je proslulé svými památkami UNESCO, které dokážou cestovateli představit bohatou peruánskou historii. Dalším místem, které stojí při dovolené v Peru za návštěvu je městečko Puno, které nabízí překrásný výhled na jezero Titicaca. Na ostrůvcích, které se na jezeře Titicaca nachází žijí místní lidé stále dle starých dobrých tradic, a tak se zde člověk může setkat i s tím, jak vypadá pravá a nefalšovaná peruánská kultúra.

Co by to ale bylo za cestování v Peru, pokud bychom se nevydali do města Cuzco. Toto město, chráněné UNESCO, se nachází v nadmořské výšce 3.399 metrů nad mořem, a i z toho důvodu se doporučuje najít si zde nějaké hezké ubytování a aklimatizovat se. Aklimatizace je důležitá především pro turisty, kteří sem přijedou s cílem pokořit Cestu Inků známou jako Inca Trail. Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších treků na světě, končící ve slavném Machu Picchu. Celá stezka vede po cestách v pohoří And, které zde původně vybudovali Inkové a na které se ocitnete v půvabné peruánské historii. I železniční doprava v Peru je na skvělé úrovni, a proto se z Cusca můžete do Machu Picchu vydat i tímto způsobem. Lze ale podniknout i další výlet. Za zmínku stojí i místo zvané Ollantaytambo, které je dodnes jediným obývaným inckým městem. A kousek od Ollantaytamba se nachází Maras a Moray.

Kečuánští Indiání a lama

Zajímavosti v Peru

Jednou z nejfamóznějších atrakcí Peru je bezpochyby Nazca. Navštívíte-li všechny známé památky v Peru, nemůžete zkrátka vynechat toto místo. Obrazy na planině Nazca, které lze vidět pouze ze vzduchu, jsou takovým zážitkem, při kterém se doslova zatají dech. A kdo má už dost přírody a chybí mu řádná civilizace, může vyrazit do Limy. Hlavní město Peru, Lima, je údajně nejsušším hlavním městem na světě. Také je nutno říci, že nadmořská výška Limy je 185 metrů nad mořem v průměru, což je obrovský skok dolů oproti výletům v Andách. Ve městě lze navštívit spoustu historických památek z dob španělské nadvlády. Ale také je konečně možnost poznat trochu místní gastronomii.

Peruánská kuchyně může být pro Evropana velmi zvláštní, byť se zde objevují často suroviny, které najdeme i na našem jídelníčku. Za místní specialitu se považuje “Cebiche”, pokrm z mořských čerstvých ryb podávaný se zeleninou. Pro opravdové fajnšmejkry se v Peru připravují i “Smažená morčata” a skutečně nejde o vtip. Z nápojů se mezi místními těší největší oblibě Inca Cola a také čaj z Koky. Koka dokáže cestovatelům pomoci se dříve aklimatizovat ve velkých nadmořských výškách, navíc dokáže přivodit i velmi dobrou náladu. I z těchto důvodů je ve většině státech zakázaná a toleruje se především v Jižní Americe. Takže kdo se v tomto místě chystá jih Ameriky opustit, měl by si tento nápoj vychutnávat plnými doušky. Další zastávkou je Severní Amerika, kde si budeme moct pochutnávat na jiných nápojích a laskominách, které Mexiko, nabízí.

Allinmi Hamusqaykichik! Vítejte! Bienvenidos al Perú! Vítejte v Peru!

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.