Aktivity

Aktivity

Příprava na cestu není jen o sezení u počítače, hledání spojů, ubytování a zajímavých míst. Taky je potřeba zamyslet se nad tím, zda se připravovat nějak fyzicky, či zda pro některé aktivity není potřeba mít nějakou mezinárodně uznatelnou certifikaci nebo povolení. Výjimečnost samotného projektu nás nakonec dohnala k aktivitám, o kterých bychom před rokem ani nepřemýšleli. Proč taky, když pro “běžný” život nejsou zase až tak potřeba. Naše cesta kolem světa je ale cíl, který nám změní život a proto si ho chceme užít co nejvíc. Z těchto důvodů jsme rozšířili svoje aktivity v rámci příprav o následující přípravu.

Krav Maga – sebeobrana se hodí vždycky

Sebeobrana je nutnou výbavou pro každého cestovatele a je jedno jestli jedete do sousedního státu v rámci “bezpečné” Evropy, nebo na druhý konec světa. Ačkoliv si to nikdo z nás nepřeje, tak souhrou špatných okolností se může každý Krav Magajednotlivec dostat do problémů. U holek to platí dvojnásob. A tak jsme se rozhodli minimalizovat toto riziko prevencí a pečlivou přípravou. Efektivních způsobů sebeobrany je několik a každý znalý najde na tom “svém” stylu to nej. My jsme nakonec zvolili izraelské bojové umění zvané Krav Maga. Důvodem je zaměření na prevenci proti vyvolání konfliktů a na sebeobranu jako takovou. O útočná bojová umění jsme neměli zájem, protože si myslíme, že je lepší konfliktům předcházet, než je vyvolávat. Další velkou výhodou těchto kurzů byla simulace vzorových situací, které mohou nastat při samotném útoku a jak se jim bránit. Na kurz doporučujeme chodit alespoň půl roku. Jeden, nebo dva semináře vám totiž nezajistí, že si vše vyzkoušíte a navyknete si na různé techniky. Co se týká samotných škol Krav Magy, tak například v Praze jich je několik, ale kvalitou se bohužel liší, což platí i pro instruktory samotné. Doporučujeme proto vyjednat si první hodinu zdarma, kde poznáte, zda vám tento sport bude vyhovovat a zda vám bude vyhovovat i instruktor. Za nás jsme byli velmi spokojeni s přístupem a kvalitou výuky instruktora Michala Friedricha. Ovšem při hledání jsme zkoušeli oslovovat i jiné instruktory Krav Magy v Praze, ale kvůli laxnímu přístupu jsme raději chodili jinam. Takže máte-li rádi pocení a skvělý pocit z toho, že pro sebe něco děláte, můžete si být jisti, že Krav Maga rozhodně patří mezi aktivity, které vám něco přinesou.

Kurz potápění – krásy světa nejsou jen na souši

Naše cesta kolem světa zahrnuje řadu států, které nabízejí nejen suchozemské skvosty, ale i ty mořské. Vzhledem k tomu, že oceány zabírají celosvětově zhruba 2/3 povrchu, tak jsme se rozhodli rozšířit naše dovednosti o potápění. Mezi destinace, kde se plánujeme potápět, patří Vietnam, Thajsko, Malajsie, Bali a Austrálie. Řada lidí může namítat, proč si dělat kurz potápění s předstihem, když si ho může udělat na místě a levněji. Z části je to pravda. Kurz může být opravdu Potápění, potapěčlevnější, ale potápění je sport, kde může dojít k potížím s tragickým koncem, a proto si myslíme, že je lepší chodit delší dobu, vše si několikrát vyzkoušet, probrat s instruktorem spíš, než absolvovat rychlokurz u moře. Navíc řada místních instruktorů v Čechách vás může lépe připravit na různé praktiky, které školy a pronajímatelé  na své zákazníky zkouší za účelem ušetření času, nákladů a podobně. Na druhou stranu potápění v České republice je omezující v tom smyslu, že se potápíte venku výhradně v lomech, kde je velká zima, minimální viditelnost a celkově je to více stresující, než potápění v moři. Pro řadu lidí to může být zkušenost, která je od tohoto jinak krásného sportu odradí. Proto doporučujeme našetřit více peněz a vyrazit s kurzem k moři, kde se dají během týdne udělat venkovní ponory. Tak či onak je potápění zážitek, který dokáže v řadě lidí vyvolat další pocit seberealizace, a proto jsme jej zařadili mezi naše aktivity.

Trekking – trénování hezky po svých

Cestování kolem světa je ve své podstatě jedním velkým trekem. Zapoměnte na to, že se budete většinu času jen vozit, nebo létat. Dobrá fyzická kondice bude potřeba od začátku až do konce.Právě začátek může být pro řadu lidí složitý. A to, co chce každý cestovatel, je užívat si cestování, ne se válet na hotelu a odpočívat, protože už prostě nemůže. Neděláme si iluze, že se tomuto vyhneme. Nicméně příprava je pro nás důležitá, a proto trénujeme už před cestou. Trénujeme chození v různém terénu, za různých podmínek, trénujeme kempování a zkoušíme Trekkingvybavení na cestu. Je to časově náročná fáze, která si vezme ne jeden víkend z vašeho časového fondu. Proto je potřeba zamyslet se nad tím jak s tímto časem naložíte. Doporučujeme si dopředu vytipovat různé treky. Ze začátku začněte s kratší vzdáleností na pár hodin, postupně choďte na delší a delší vzdálenosti a celé víkendy. Pokud máte to štěstí, že pracujete kousek od vašeho domova, nebo máte od něj kousek zastávku, tak nechte své auto nebo motorku v garáži a choďte. Čím víc budete chodit, tím lépe. Zvyknete si na obuv, ve které budete chodit následujících X měsíců a hlavně si zvyknete na “cestovní” tempo. Říká se, že denně by měl člověk ujít alespoň 10 000 kroků, což je v průměru zhruba 8 km. Samozřejmě je to individuální. Abyste si byli jistí, že se Vám daří denně tuto vzdálenost ujít, je ideální koupit si krokoměr. I my jsme to takto udělali a od té doby jsme motivovaní a soutěžíme, kdo ujde denně víc kilometrů. Chůze patří mezi nejpřirozenější a nejzdravější aktivity vůbec. Nejen že zvyšuje fyzickou kondici, ale především i zlepšuje náladu, protože významně působí na psychiku člověka. Tak s chutí do chození!

Jóga – balzám pro tělo, duši i mysl

powerjóga

Plánování, dodržování termínů, vytváření webu a dalších asi tisíce věcí okolo bývá často náročných a po několika měsících se může podepsat na psychice. A abychom se doma nepozabíjeli, Marťa se rozhodla i nadále docházet na lekce své oblíbené powerjógy, kde nabere síly a energii, díky které je s ní řeč a mívá i dobré nápady. Ale nebudeme si z toho dělat jenom legraci. Jakýkoliv styl jógy, ať už powerjóga, hathajóga, vinyasajóga, aštangajóga či další styly protahuje a uvolňuje celé tělo a činí jej časem ohebnějším. Je to velmi zdravé cvičení a skutečně báječná příprava na jakékoliv další náročné aktivity. Navíc se nám tyto znalosti cviků budou na cestě jistě pro případ, že bychom nutně potřebovali nějaké naší části těla nějak ulevit od bolesti nebo napětí.

 

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.