Indická vlajka

Indie

Indie neboli Indická republika je sedmou největší zemí světa s více než miliardou obyvatel. Ačkoliv se může zdát, že je Indie rozvojová země, není tomu tak. Indie je po Číně ekonomika s největším potenciálem růstu, a to Indická vlajkanejen v oblasti Asie. To dokazují i nemalé částky, které Indie investuje do jaderného a kosmického programu. Indii jsme si vybrali pro naší cestu kolem světa hlavně kvůli kontrastům se západními zeměmi. Současně je to jedna ze zemí světa, která nabízí velké historické bohatství v podobě řady chrámů, budov a poutních míst, které jsou vyhledávané každý rok statisíci návštěvníky. Kvůli velkému počtu těchto míst a kvůli rozloze této země zde plánujeme strávit zhruba dva měsíce. A po krátké dovolené na ostrově Srí Lanka, zažijeme v Indii zřejmě neskutečný šok – bude nám tam těsno, ale snad si zvykneme.

Cestování v Indii

Naše dovolená v Indii začne ve městě Madurai. Jedná se o jedno z nejstarších měst světa. V době své největší slávy bývalo toto město centrem obchodu s kořením. Zde chceme navštívit hlavně chrám Meenakshi Amman Temple. Tento chrám se skládá ze 14 věží, které dosahují výšky až 50 m. Dalším zajímavým místem je i palác Thirumalai Nayak. Poté se přesuneme do města Maisúr. Toto velkoměsto s přibližně osmi set tisíci obyvateli nám nabídne další zajímavá místa k navštívení. Dalším místem, které plánujeme navštívit je město Bangalore, kde plánujeme navštívit místní palác a chrám boha Shivy. Následuje město Chennai, které disponuje řadou pláží a historických Indické mendhiskvostů. Další zastávkou bude město Hyderabad, které je jedním z největších jižních měst a současně čtvrté největší město Indie. Zde se chceme podívat na Charminar, což je chrám postavený ze čtyř minaretů. Dalším lákadlem toho města je určitě Chowmahalla palác nebo místní katakomby Qutb Shahi. Také hodláme odpočívat v místních parcích. Je toho spousta co chceme vidět v tomto krásném historickém měste. Naše dovolená v Indii zde ale rozhodně nekončí. Naše cestování v Indii nás zavede do města Pune, které je považováno za kulturní středisko země. Ve městě je řada univerzit a nabízí proto mnoho zajímavých a zábavních míst pro mladé či nevybouřené.

Jedno z nejznámějších míst v Indii, které navštívíme je určitě Bombaj. Toto město je v desítce nejlidnatějších měst světa. Hrálo významnou roli v hnutí za indickou nezávislost. Město je směsí historie a moderna. Těšíme se tu na řadu muzeí, starých chrámů, ale i budov s prvky britského vlivu. V neposlední řadě se pokocháme výhledem na Bombaj z místních mrakodrapů. A chceme zde strávit několik nocí, abychom načerpali co nejvíc energie tohoto kosmopolitního velkoměsta. Součástí našeho itineráře je také Indore se svým historickým palácem Rajawada. Přes město Kota, kde navštívíme místní chrámy se postupně dostaneme do města Jaipur. Toto město, kterému se rovněž nazývá “růžové město” je hlavním městem indického státu Rádžasthán. Oproti ostatním Indickým městům, která se rozrůstala dle aktuálních požadavků, je toto město od počátku pečlivě naplánované. Lze to poznat například z pravidelnosti ulic a místní infrastruktury. V tomto městě hodláme navštívit městský palác a několik chrámů jako je Chandra Mahal nebo Hawa Mahal. Asi největším lákadlem pro každého cestovatele v Indii je návštěva městaIndická rikša Agra. Důvodem je architektonický klenot, který se každému představí pod slovem Indie, je jím Tádž Mahal. Tento úchvatný chrám bere dech každému kdo ho navštíví již po několik staletí. Zvláštností tohoto místa jsou minarety, které jsou stavěné pod mírným úhlem tak, aby i z dálky vypadaly kolmo k zemi. Další zajímavosti je fakt, že byl Tádž Mahal v roce 2007 zařazen mezi nových sedm divů světa. Tím ale naše cesta v tomto městě nekončí. Plánujeme navštívit i další památky, jednou z nich je i Agra Fort. Přes město Varanasi se postupně v rámci cestování v Indii dostaneme do další destinace, jímž je opět známé město Kalkata. Kalkata je hlavním městem indického státu Západní Bengálsko. Tato oblast, která byla obydlená již před dvěma tisíci lety nabízí opět řadu krásných míst k vidění. V tomto městě, kde plánujeme strávit několik dní chceme navštívit Victoria Memorial nebo Kolkata Panorama. Abychom netrávili čas pouze ve velkých městech, plánujeme navštívit několik parků v oblasti Patna. A nakonec naše cestování v Indii ukončíme v hlavním městě Indie v Novém Dillí. Nové Dillí nás zajímá hlavně kvůli nespočtu historických míst. Plánujeme zde proto strávit několik dní a navštívit místní chrámy a svatyně. A při troše štěstí, zde oslavíme i festival Holi.

Doprava v Indii

Dle dostupných informací, které máme je doprava v Indii minimálně dobrodružná oproti té co známe z Evropy. Samozřejmě tu narazíme na autobusy, vlaky, letadla, ale i městská vozítka, zvané rikši. Dlouho jsme přemýšleli, zda vzhledem k velikosti země nezvolit čistě leteckou dopravu. Nakonec zvítězila myšlenka procestovat Indii vlakem. Díky cestování vlakem po Indii uvidíme a zažijeme na vlastní kůži, jak to vlastně v Indii funguje. Pro vlastní bezpečnost a hlavně pohodlí ale zvolíme placená lůžka, abychom se vyhnuli zejména přeplněným kupé. V městských a příměstských oblastech pak využijeme zmíněné Rikši.

indická kuchyněIndická kuchyně

Indická kuchyně je hned po historických krásách této země věc, kterou musíme okusit. K jejím typickým rysům patří zejména použivání koření a převaha vegetariánských jídel. Indická kuchyně je proto zdravá, ale ne pro každého. Aspoň co se týká ostrých jídel, které jsou tu běžně nabízená a na která nejsou běžní Evropané jako my zvyklí. Mezi jídla, která chceme zkusit můžeme zmínit polévku Šórba, která je uvařená z masa, luštěnin a cibule. Z hlavních jídel jsou to jídla z masa jako je Kabáb, které se připravuje z grilovaného masa. A určitě nevynecháme dezerty.  Příkladem mohou být sladké kuličky z tvarohu zvané Rasgula. Celkově se na indickou kuchyni moc těšíme a hlavně doufáme, že nebudeme trpět vedlejšími cestovatelskými účinky. 😉

Indie je země, která spojuje řadu kontrastů. Na jedné straně jsou zde velké chudé oblasti, na straně druhé přepychová města. Je to spolu s Čínou jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik a my jsme velmi rádi, že ji navštívíme v rámci naší cesty kolem světa. Odtud budeme pokračovat dál na sever do Nepálu.

इंडिया में आपका स्वागत है। Vítejte v Indii!

This post is also available in: English

Užíváme cookies, abychom zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky tak předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.