vlajka Jordánska

Jordánsko

Jordánsko je pro nás bránou na Blízký východ a také jedinou zemí, kterou v této oblasti Asie navštívíme. Do Jordánského království jsme se rozhodli cestovat ze Středního východu Arabského poloostrova asi z nejznámějšího vlajka Jordánska státu, který se na tomto území nachází a jedná se o Spojené arabské emiráty. Jordánsko je údajně velmi mírumilovná země a její občané jsou věrní posluchači svého panovníka, který se jednou nechal slyšet, že jsou všichni turisté v jeho zemi vítáni, a tak se i jordánský lid drží jeho slov a chová se k cestovatelům slušně.

Cestování po Jordánsku

Naše dovolená v Jordánsku začne v centru veškerého dění. Hlavní město Jordánska, Ammán, je skvělým výchozím bodem díky své dostupnosti z okolních destinací. Ammán se pyšní mnoha překrásnými památkami ještě z římských dob, takže se turisté neocitnou pouze v arabském světě. Ačkoliv je Jordánsko arabskou zemí, kde je samozřejmě nejvyšší náboženská populace muslimů, najdeme zde i určité procento křesťanských obyvatel. Díky tomu nejsou pravidla pro turisty tak striktní jako v jiných muslimských zemích.

Jordánská kuchyně

V Ammánu budeme mít nespočet možností objevit kouzlo a chutě místních specialit. Jordánská kuchyně je prý pro milovníky jídla velmi zajímavá. Skládá se z mnoha bezmasých ale přesto vydatných předkrmů mezi něž patří například plněná zelenina jako jsou lilky či mrkve podávané z rýží nebo falafelem (kuličky z cizrny). Hlavní chod se vždy skládá z masa, nejčastěji hovězího či jehněčího a maso se připravuje na rožni. Z náboženských důvodů si milovníci vepřové na své rozhodně nepřijdou. A po vydatném obědě je nutné si dát dezert, aby se rychleji trávilo. Dezerty jsou hodně slané, většinou jsou přidávány různé sladké sirupy či med. Výbornou pochoutkou je baklava nebo konáfa (závitek z listového těsta s pistáciovými oříšky). A kdo je zvyklý pít kávu ke sladkému a má ji rád silnou, ocení místní kávu zvanou kacar nebo kahva (podávaná se skořicí).

Mrtvé moře JordánskoKam v Jordánsku

Hašimovské království nabízí mnoho překrásných míst k vidění. My se v rámci naší dovolené v Jordánsku chceme v první řadě podívat k Mrtvému moři, které se nachází asi hodinu cesty z Ammánu. Mrtvé moře patří k nejslanějším jezerům na světě. Díky své salinitě má výborné léčivé účinky, a proto je ročně navštěvováno turisty z celého světa. Vhodné je i pro neplavce. Slaná voda totiž nadnáší a ponořit se je téměř nadlidský úkon. U Mrtvého moře se nachází samozřejmě i ono známé léčivé bahno, které si může každý vyhrabat a namazat na kůži. Na tento zážitek se těšíme, protože si myslíme, že to bude obrovská legrace.

Zajímavosti v Jordánsku

To opravdové cestování v Jordánsku je ale ještě stále před námi. Čeká nás dlouhá cesta na jih země do skalního města Petra. Bude to také poprvé, co na vlastní kůži vyzkoušíme, jak funguje doprava v Jordánsku nebudeme-li počítat krátký výlet k Mrtvému moři. Na místo se vypravíme autobusem, jiná možnost vlastně dle posledních informací ani není. Petra patří mezi nejvýznamnější památky v Jordánsku. Původně dokonale skryté pohřebiště je dnes nejnavštěvovanější jordánskou památkou a navíc od roku 1985 chráněná UNESCO. Protože se jedná o skutečně veliké místo, a nikoliv pouze “Pokladnici” (Al Khazneh), chceme si na toto místo vyhradit alespoň 2 dny. Z toho důvodu budeme muset přespat ve městě Ma’án vzdáleném necelých 45 km od skalního města. Město Ma’án leží uprostřed pouště a bylo kdysi založeno na obchodní stezce vedoucí z Arábie až do Sýrie. Dnes je město často navštěvované turisty, a proto se zde mísí kultura byzantské, osmanské a arabské říše a moderními vymoženostmi. Až se kulturně dostatečně vyžijeme, vydáme se na naši poslední výpravu po Jordánsku do přístavu Akaba ležícího u Rudého moře. V Akabě si prohlédneme centrum města, navštívíme místní trhy a při odpočinku na pláži se pomalu rozloučíme s naším cestováním po Jordánsku, abychom se mohli vydat vstříc dalšímu dobrodružství a navštívit Egypt.

أهلاً بكم في الاردن Vítejte v Jordánsku!

 

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.