Ubytování

Ubytování

Ubytování je součást cestování a každý zkrátka řeší, kam a kde se večer uloží ke spánku. Možností, jak se někde ubytovat je mnoho. Záleží samozřejmě na tom, jaká má člověk očekávání a také jaký je jeho budget. Nejjednodušší je samozřejmě hledat ubytování přímo na místě a zkoušet smlouvat, tedy alespoň v zemích kde je to možné a běžné. Někdy je však nutné vše naplánovat předem, protože jsou události, kdy je poté těžké najít ubytování za dobrou cenu. I my jsme v rámci přípravy plánovali a předběžně kalkulovali. A i když to poté všechno pravděpodobně bude úplně jinak, alespoň jsme zjistili, kde se dá levně a výhodně ubytovat.

Couchsurfing – ubytování zdarma s místními obyvateli

Couchsurfing je naprosto úžasný způsob, jak se potkávat s cestovateli, sdílet s nimi Couch surfing logo, CS logosvé zážitky ze svých výprav, informace o rodné zemi či městě, kde žijete. A dá se zde najít mnoho přátel, se kterými poté lze udržovat kontakt a potkávat se s nimi všude po světě. Couchsurfing je stránka vybudovaná na důvěře. Pro nás je důležité být součástí komunity a CS se pro nás jevil jako ideální pomocník na přípravu naší cesty kolem světa. Zvali jsme si k sobě domů mnoho cestovatelů, kteří nám poradili, jaká místa v jejich zemích navštívit a my jsme je zase zasvětili, kam chodit v Praze, jaká místa jsou méně turistická a přesto stojí za vidění, kde se dá výborně najíst a napít za ceny, které jsou ochotni platit místní a mnoho dalších inspirativních rad. Díky Couchsurfingu máme nyní  přátelé po celém světě a velmi se těšíme, až je budeme moci navštívit v rámci naší cesty kolem světa.

Kempování – návrat do přírody

Kempování je parádní. A když se poštěstí a jste někde, kde není výslovně zakázáno kempovat v přírodě, je to skutečně silný zážitek, o který jste bohužel v klasickém kempu, kde je mnoho stanů kolem, ochuzeni. Jedná se o velmi levný způsob stan v příroděubytování, byť ne pro všechny dostatečně komfortní, ale člověka to poměrně zocelí a mnohdy se potom na některé věci lze dívat i jinak. My se na naše kempování těšíme. Nejkrásnější pohledy ze stanu uvidíme v Patagonii, kde se nacházejí v Národních parcích 2 druhy kempů – jeden je skutečně velmi přírodní a druhý s veškerým nutným vybavením pro cestovatele. Camping na Novém Zélandu bude vesměs pohodlnější, ale jistě také úžasným zážitkem. Spaní ve stanu si užijeme i na camping treku v Nepálu – výhled na Himaláje hned po probuzení, no nezní to báječně? A to jsou jen střípky z toho, co člověk při kempování může vidět a zažít. Tak hurá do přírody!

Hostely – nejen ubytování pro mladé a studenty

Mnoho lidí v dnešní době hostely odsuzuje, protože si myslí, že to jsou pouhé „ubytovny“ pro mladé lidi. Asi by i pro ně bylo překvapením, jak jsou některé hostely hostel, pokoj v hostelučisté a útulné. A za ceny, které dnes nabízejí, v některých místech nemají konkurenci. Najít správný hostel není jednoduché. Určitě se doporučuje hledat takové, které mají hodně referencí a některé si důkladně přečíst, aby člověk nebyl nemile překvapen. Vždy je dobré mít možnost si něco uvařit, v recenzích lze i najít, jak je onen určitý hostel v této oblasti vybaven. A kde nejlépe tento typ ubytování hledat? Nám se nejvíce osvědčila stránka HostelWorld, dobře se hledá i na Hostels, a dvě stránky jsou také dobré k porovnávání cen. Jsou ale i místa, kde se v podstatě zůstat v hostelu nevyplatí, protože hotely jsou mnohdy za stejné peníze a rovnou se snídaní.

Hotely – i batůžkáři sem občas zavítají

Určitě nemá smysl vypisovat seznam hotelů, o kterých vlastně ani nic nevíme, protože je jasné, že jsme nemohli spát ve všech hotelech po celém světě. Ale určitě hotelový pkojvíme, kde se dají najít poměrně levné hotely. Možná zkušené cestovatele zklameme, ale skutečně v základu se určitě vyplatí hledat na Booking.com. Další velmi nápomocnou stránkou levných hotelů, ale i dalších možností ubytování je Priceline. Porovnávat nabídky stojí za to i na webu Momondo. A pro Asii je zase doporučovaná Agoda, byť si myslíme, že na mnoha místech Asie je nejlepší sehnat ubytování přímo na místě a smlouvat. Ačkoliv do hotelů občas všichni rádi zavítají, je nutné podotknout, že hotely jsou stále drahé.

Ubytování v soukromí – apartmány či rekreační domy

Je to levné a stále způsob, jak pohodově strávit dovolenou. Výhodou je, že ve většině případů si můžete i vařit, což může přijít vhod, pokud jste zrovna v zemi, kde se příliš Apartmán, ubytování v soukromínevyplatí chodit na jídlo někam ven. Náš asi nejoblíbenější web je Zilyo (dříve Outpost.travel). Najdete zde nabídky 23 společností, včetně Airbnb, Roomorama, HomeAway, Wimdu a dalších, což ušetří spoustu času. A pokud je chuť zkoumat dál, člověk se na ně vždycky může mrknout i individuálně. Úžasné na této možnosti ubytování je, že člověk komunikuje přímo s majitelem. Vše je jasně stanovené předem a je možné hledat pouze nabídky, kde jsou reference, takže má člověk jistotu, že vše bude probíhat v pořádku.

Ať už se stejně jako my v rámci cestování rozhodnete spát kdekoliv, nezapomínejte na indické přísloví, které říká, že „spánek hýčká všechno živé“, a proto je důležitý kdekoliv.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.