Vybavení

Vybavení

Vybavení je nedílnou součástí každého cestování. A je velmi důležité, jaké vybavení si člověk vezme s sebou. Samozřejmě je důležité si v první řadě ujasnit, kam jedu a za jakým účelem tam jedu. Něco jiného si vezme batůžkář a něco jiného horolezec, který jede zdolat osmitisícovku. Mezi hlavní aspekty by také mělo patřit zvážení si, v jakých podmínkách se budu pohybovat, to znamená brát ohledy i na počasí. Někteří lidé vyhledávají pouze destinace, kde je teplo, takže ti s sebou vždy mohou vézt méně věcí. Ti, kteří hledají svá dobrodružství v horských oblastech nebo v ne příliš příznivých částech roku, budou na svých bedrech muset nosit samozřejmě o něco těžší váhu.

Naše cesta kolem světa bude trvat cca 16 měsíců. Samozřejmě jsme se snažili vše co nejvíce přizpůsobit tomu, abychom se pohybovali především v lokalitách, kde je narozdíl od střední Evropy, kde nyní žijeme, krásné a teplé počasí. Nicméně to není zcela vždy úplně možné. Je přeci mnoho lokalit, kde jsou dny velmi slunečné a teploty se pohybují vysoko nad 20°C, ale noci bývají chladné a teploty mohou mnohdy klesnout třeba i k 0°C. Příprava a snaha minimalizovat váhu, kterou budeme nosit, je tedy více než nutná.

Outdoorové vybavení na cestu kolem světa

Do venkovního vybavení zařadíme velmi mnoho věcí. Začneme třeba spaním, protože pohodlný, příjemný spánek je základ. My jsme se rozhodli, že nechceme neustále spát jenom po hotelích, hostelech či využívat Couchsurfing, protože si rádi užíváme přenocování ve stanu. Pro naši cestu kolem světa jsme si vybrali stan MSR Carbon Reflex 3, který je úžasně lehký a prostorný. Ve stanu je pohodlné ležet na něčem měkčím, karimatka Therm-A-Rest NeoAir XTherm dokáže poskytnout v tomto MSR stan Grand Canyonohledu maximální pohodlí. Teplo v nepříznivém počasí nám poskytne péřový spacák Montane Direct Ascent. A pod hlavu je ideální mít nafukovací polštářek, polštář z paměťové pěny, který je dostatečně skladný, případně pouze kus nějakého oblečení, které zrovna člověk nemá na sobě.

Před spánkem a po spánku většinou přichází hlad a žízeň. K tomu je zapotřebí nádobí, příbory, nůž, vařič a také vak na vodu. Před jídlem je zapotřebí provést nějakou základní hygienu, alespoň umytí rukou. Je-li v blízkosti jakš takš čistá voda, je možné si oráchat ruce tam. K osušení je praktický rychleschnoucí lehký ručník Ferrino X-Lite.

Po ranní hygieně a snídani venku v přírodě je nutné vše sbalit a složit do batohu. Pro naši cestu kolem světa jsme zvolili batoh Fjällräven Kajka ve velikostech 75 a 80 litrů. Protože chození venku s tak velkými a mnohdy i dost těžkými batohy není zrovna med, je určitě vhodné se něčím podpírat a ulehčit tak nohám. Velmi se nám už při našich výletech po Čechách osvědčily trekingové hole Leki Corklite AntiShock. Ale bez oblečení a bot bychom moc daleko nedošli.

Oblečení a boty vhodné na cestování a venkovní aktivity

Nohy nás nosí při cestování neustále, a proto je potřeba o ně pečovat. V prvé řadě je nutné dbát na kvalitní a pevnou obuv, abychom se vyvarovali úrazům, ale také na obuv, která našim nohám může ulehčit. Na delší výšlapy v terénu jsme Torres del Paine a Fjällrävenzvolili boty Hanwag Alaska GTX, které jsou velice pevné, a přesto pohodlné. Na kratší procházky v nepříliš náročném terénu si s sebou povezeme sandály Keen Owyhee, které lze sešlápnout a nosit i jako pantofle.

Základem každého oblečení je dobré a kvalitní spodní prádlo. Podle počasí je nutné oblečení na sebe vrstvit. V teplých končinách bohatě postačí tričko či tílko a nějaké kraťasy nebo plavky. Do velkých bot kvalitní merino ponožky Lasting, v sandálech lze chodit bos. Oblečení by mělo být savé a příjemné na těle. Pokud je zima, přijdou vhod nějaké dlouhé kalhoty Fjällraven 2 v 1, určitě větruvzdorné a odolné proti dešti. Velmi praktické jsou kalhoty 2v1. Na co určitě nedáme dopustit je termoprádlo Devold z merinovlny. Oblíbili jsme si merino vlnu, ale na cestu je třeba se seznámit i s jinými materiály. Tělo v chladném počasí a větru zahřeje kvalitní mikina a při skutečně nepříznivých podmínkách nás zahřeje bunda Bergans Airojohka.

Elektronika

V neposlední řadě nám bude dělat společníka také elektronika. Cestování po světě je zdlouhavá záležitost, a proto si dlouhé chvíle strávené v dopravních prostředcích budeme krátit čtením Elektronika na cestyknih či hraním her. V této oblasti nám skvěle poslouží tablet ASUS MemoPad HD7. Dají se na něm samozřejmě pouštět i filmy a seriály, nicméně mnohem lepší zážitek nám poskytne notebook. Na něm se budou i skvěle prohlížet a editovat fotky, které pořídíme. Na focení budeme používat 2 foťáky. Malý fotoaparát Nikon Coolpix S5100 najde uplatnění především v zemích, kde není doporučováno vystavovat se s drahou elektronikou na veřejnosti. Oproti tomu výkonnější ultrazoom Nikon Coolpix P510 nám poslouží v přívětivějších lokalitách a v místech, kde je bezpečné fotit. Nezapomenem si s sebou vzít i telefony, abychom měli v případě signálu nějaké to spojení se světem. Počítat musíme s nabíječkami, náhradními bateriemi a externím diskem.

Další praktické a potřebné vybavení

V cizích zemích budeme určitě do zásuvek potřebovat adaptér, abychom mohli zůstat ve spojení s naším světem. Neobejdeme se určitě bez lékárničky, kde budeme mít pouze nějaké základní věci, kdybychom byli daleko od jakékoliv pomoci. Kromě léků musíme dobře zvážit, i jaké sanitární potřeby, respektive kosmetiku s sebou vzít, aby nezabírala moc místa, ale také nevážila příliš mnoho. Zapomenou rozhodně nesmíme na žádné doklady jako je pas, mezinárodní řidičský průkaz, očkovací průkaz a pojištění. Na doklady si raději vezmeme nějaký uzavíratelný obal, aby se nepoškodili v případě vylití vody v batohu nebo jiných situacích. Chození po městě nebudeme absolvovat s krosnou, a proto si pořídíme nějaký malý skládací batůžek, který určitě přijde vhod. Snad jsme na nic základního nezapomněli, tak „Sláva, nazdar výletu!“.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.