Egyptská vlajka

Egypt

Egypt je jedno z nejobdivovanějších a nejnavštěvovanějších míst v Africe. Díky své bohaté a dodnes pro nás záhadné historii dokáže tento africký stát ležící na řece Nil a z části i na nehostinné poušti Sahara přilákat ročně miliony návštěvníků. Je mnoho způsobů, jak se do Egypta dostat. My jsme zvolili cestu po vodě. Jordánsko a Arabský poloostrov opustíme, a trajektem doplujeme přes Akabský záliv v Rudém moři až na Egyptská vlajkaSinajský poloostrov do města Nuweiba.

Sinajský poloostrov – cestování po Egyptě může začít

Sinaj je takový malý ráj pro turisty. A výhodou je, že zde poměrně dobře funguje i doprava. Nachází se zde hned několik letovisek, jedním z nich je i významný přístav Nuweiba, první místo, které na naší dovolené v Egyptě navštívíme. Kromě potápění a pozorování překrásných korálových útesů je možné navštívit ještě hrad Zaman, který je součástí světového dědeictví UNESCO. Dalším překrásným místem u Rudého moře je rybářské městečko Dahab, známé především jako vhodné místo pro windsurfing. Milovníci potápění mohou pod vodou prozkoumávat tzv. Modrou díru (Blue Hole). Nejvyhledávanějším místem je však nedaleký Klášter svaté Kateřiny, který údajně podle bible stojí přímo v místě, kde na úpatí u hory Sinaj uviděl Mojžíš hořící keř. Do tohoto kláštera je ale možné vyrazit na téměř celodenní výlet i ze známého letoviska Šarm aš-Šajch. Kdo chce, aby jeho dovolená v Egyptě byla plná relaxace, určitě by měl jet na Sinajský poloostrov, a kdo chce mít k dispozici veškerou vybavenost, nezbyde mu nic jiného, než toto vyhlášeného letoviska, které je ale i zároveň rájem potápečů. Nachází se zde mořský Národní park Ras Mohamed, kde se dají pod vodou pozorovat želvy, manty, barakudy nebo žraloci.

Z Asie rovnou do Afriky za egyptskými památkami

Aby mohlo naše cestování po Egyptě pokračovat, budeme muset opustit Asii a trajektem se přes Suezský záliv dostat na druhý břeh Egypta, tentokrát už do Afriky, a konkrétně do asi nejznámějšího letoviska Hurghada. Hurghada je Sfinga Egyptasi nejnavštěvovanějším letoviskem v Egyptě díky tomu, že je zde v podstatě celoročně “léto”. My zde dlouho pobývat nebudeme. Jakmile si projdeme město a pokocháme se turistickými lákadly, vydáme se autobusem směr Luxor. V této části Egypta bude cestování ještě mnohem jednodušší, protože je zde doprava v Egyptě na skutečně velmi dobré úrovni,  a dokonce je zde vybudovaná i železniční síť. Luxor je byl ve starověku hlavním městem Egyptské říše, dříve byl však nazýván jako Théby. Luxor je ideálním místem pro milovníky historie, nacházejí se zde dva chrámové komplexy – Karnak a Luxor. Cestovní v Egyptě za historií ale nekončí, na naší dovolené se vydáme do města Asuán nacházejícího se u stejnojmenné přehrady na Násirově jezeře. My zvolíme cestu vlakem, ale pro nadšence vodní dopravy sem lze doplout i po Nilu. Z Asuánu stojí za zmínku především celodenní výlet do Abú Simbel. Navštívit je možné ale i jiná méně známá místa.

Z brány černé Afriky až ke slavným pyramidám

Gíza je město známé především díky překrásným pyramidám nacházejících se na jinak nehostinné poušti. Pyramidové město se nachází kousek největší metropole Egypta. Hlavní město Egypta, Káhira, je často nazývané jako Big Mango. Je to centrum veškerého dění a mísí se zde starověká kultura s novými a moderními vymoženostmi. Po poznání města, místních památek, mešit a tržišť je možné podniknout i několik výletů do okolí. Celodenní výlet do asi dvě hodiny vzdáleného města Alexandrie vtáhne každého návštěvníka jak do řecké, římské tak i egypstké historie. A poslední výlet, který podnikneme bude do bájného města Sakkára, kde se nacházejí také pyramidy, ale trochu jiné než ty nejznámější v Gíze. S Egyptem se poté rozloučíme a vydáme se do naší další destinace, kterou je Keňa.

Vítejte v Egyptě!مرحبا بكم في مصر

This post is also available in: English

Užíváme cookies, abychom zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky tak předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.