Jezero Titicaca - zázrak v Andách

Jezero Titicaca (Titi = puma, caca = silná/skála) je největší vysokohorské jezero s lodní dopravou na světě. Je tak velké, že jde na něm pozorovat zakřivení Země, takže se může zdát, že jste u moře místo u jezera. Další zajímavostí je to, že přes jezero vede hranice mezi Peru a Bolívií. My jsme se vydali na jezero z té peruánské strany od města Puno a můžeme tuto variantu všem vřele doporučit. Na jezero jsme pluli na lodi spolu s velmi dobrým průvodcem, kterého jsme získali za pěkných 45 PEN (cca 370 Kč) na osobu v hostelu Virgen de Las Nieves. Byl to krásný celodenní výlet.

Uros jezero TiticacaUros – umělý ostrov

Uros je synonymum pro obyvatele uměle vytvořených ostrovů. Ostrovy jsou různých velikostí od malých po větší. Tyto ostrovy jsou postaveny z rákosu, který se nachází na mnoha místech jezera. Ostrovy musí být zakotvené, aby neodpluli z jednoho státu do druhého 😉 My jsme navštívili jeden z nejmenších ostrovů, který byl velký cca 80 m2 a žijí na něm tři rodiny! Ano, zní to neuvěřitelně a neuvěřitelné to i je! Ostrov je opravdu malinký, ale lidé tu mají vše co potřebují. Najdete tu malé chatrče, které slouží pro spaní, dále pak kuchyň, přírodní záchod věž pro hlídkování. Samozřejmě že i sem dorazila moderní doba, takže lidé používají např. plyn pro vaření na klasických hořácích a také tu najdete sluneční kolektory. Musíme uznat, že soběstačnost těchto lidí na nás udělala veliký dojem. Mezi zajímavosti patří například záchod. Mají zde speciální část na okraji ostrova, kam chodí dělat potřebu a poté toto kolibřícimísto zahrnou popelem, čímž vzniká přírodní kompost. Pro přepravu používají lodě vyrobené z rákosu. Loď jsme sami vyzkoušeli a můžeme říci, že je poměrně stabilní. Co je ale problémem u ostrovů a lodí je neustálá údržba. Například loď vyrobená pouze z rákosu vydrží pouze rok. Proto je navíc vyztužena plastovými lahvemi, čímž se prodlouží životnost na cca 2 roky. Postavit loď trvá v obou případech 6 měsíců.

Větší ostrovy jsou opravdu plovoucí vesnice. Najdete tu vše co je potřeba pro několik stovek lidí. Je zde škola, kam jezdí každý den učitel z pevniny, najdete tu malé lékařské centrum, malé obchůdky a dokonce i fotbalové hřiště!

Taquile – přírodní ostrov

Zhruba po 3 hodinách jízdy malou lodí od města Puno se nachází krásný přírodní ostrov Taquile. Název ostrovu je Ostrov Taquile jezero Titicacaodvozen od bývalého majitele. Nyní je ostrov majetkem Peru a žije na něm přibližně 2000 lidí. Všichni tito lidé se navzájem znají a musíme uznat, že mají velmi zajímavé zvyky. Příkladem jsou klasické peruánské čepice. Dle barvy lze zjistit, zda se jedná o autoritu v této komunitě, dále se dá podle různých barev zjistit, zda se jedná o ženatého muže, či nikoliv a podle způsobu nošení i zda má muž přítelkyni nebo ne 😉 Lidé se zde živí zemědělstvím a turistikou. Lidé jsou naprosto soběstační a snaží se žít maximálně v souladu s přírodou. Ta je tu rozmanitá, a pokud máte velké štěstí jako my, tak tu narazíte i na samičku a samečka kolibříka. Krom toho zde narazíte na ovce, krávy apod. My jsme na ostrově strávili cca 3 hodiny a bylo to opravdu krásné. Prošli jsme jej napříč a ochutnali místní jídlo. Trek jsme ukončili sestupem po 560 schodech.

Jezero Titicaca

Puno

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.