Favela Rocinha

Favela Rocinha - největší favela v Brazílii

Během naší návštěvě Rio de Janeira jsme se, kromě karnevalu v Riu,  rozhodli poznat i většinovou část tohoto velkoměsta, kterými jsou favely. Do jedné jsme se nakonec vydali. Hned druhý den naší návštěvy v Riu jsme zamířili s Jeep tours do favely domy ve favele RocinhaRocinha.

Rocinha je největší favelou Brazílie. Podle odhadů zde žije 180 000 lidí, reálně jich bude pravděpodobně ještě více, protože je zcela nemožné místní obyvatele spočítat. Jedná se v podstatě o město ve městě.

Obyvatelé bydlí v domcích rozprostřených na velkém kopci s úžasným výhledem na pláž a moře dole. Drtivá většina domů má přístup k vodě a elektřině. Jejich dráty elektrického vedení nás skutečně zaujali. Tohle by měli vidět poskytovatelé u nás. 😉 Na drátech venku jsou často k vidění zavěšené boty. Údajně je to upozornění pro autobusy a nákladní vozidla, že dráty dál budou ještě níž, takže se jim mohou vyhnout.

obchody favela RocinhaInfrastruktura ve favele

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, má tato favela skvělou infrastrukturu a místní zde mají k dispozici vše, co pro život potřebují. Jezdí sem MHD, je tu mnoho obchodů, školy, lékaři a lékárny, policejní stanice, restaurace, dokonce i franšíza McDonaldu, a sídlí tu i jejich vlastní televize TV ROC. Z těchto důvodů je favela Rocinha považovaná za oficiální čtvrť města. I díky tomuto uznání sem chodí pravidelně i pošta. Není však možné doručit poštu osobně do všech domů, protože řada domů nemá své číslo a tak si pro ni chodí obyvatelé někam, kdo jim ji sbírá.

Rocinha a ubytování

Život ve favele není snadný a často není zadarmo, jak si často lidé myslí. Pokud místní lidé přímo svůj dům nevlastní, platí za své bydlení něco kolem 700 R$ (cca 6300 CZK), což je na místní poměry hodně peněz. Navíc mají další ubytování favela Rocinhanevýhodu, že jídlo v místních obchodech je zde dokonce o něco dražší než v centru. Pozitivní však je, že nyní nemusejí lidé ve favelách pouze bydlet, díky změně zákona je možné po 7 letech nemovitost vlastnit, pokud není pronajatá.

Ve favele se dá i ubytovat, ale nejedná se o levnou záležitost a je to dost daleko od centra. Útočiště může poskytnout Hostel Terrace Rocinha. Jedná se o krásný a čistý hostel s famózním výhledem, koupelnou, kuchyňkou a klimatizací.

Necítili jsme se zde nijak nebezpečně, ale při zpáteční cestě do města jsme zaslechli několik výstřelů. Inu je to zkrátka pořád favela a může se zde stát cokoliv.

Líbí se vám, jak jsme prožili první dny na cestě? Více tajemství odkrýváme níže.Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.