Yosemitský národní park - perla jihozápadu USA
Yosemistký národní park je 3. nejnavštěvovanějším parkem v USA a ne nadarmo je nazýván perlou západu. Yosemity se nacházejí na území pohoří Sierra Nevada ve státě Kalifornie. My jsme se do Yosemitského národního parku vydali v rámci našeho road tripu po jihozápadě USA, konkrétně z Národního Parku Sequoia, který je odtud pár hodin jízdy a nelitovali jsme. Vstup do parku je 30 USD/7 dní/auto včetně osob (cca 750 CZK), s National Park Pass se nic neplatí. Co se ovšem platí a je často kámenem úrazu, je ubytování v Yosemitech.
Ubytování v Yosemite – nejlépe stanování bez rezervace
Ubytování v Yosemitech je velmi drahé, a proto nejlepší variantou je zvolit stanování bez rezervace. Jak ale získat místo na kempování v Yosemite? My jsme přijeli večer, takže bylo jasné, že absolutně nemáme šanci se ubytovat někde v údolí. Vyjeli jsme proto až do kempu Tamarack Flat, který se nachází asi 45 minut jízdy autem od Yosemite Valley (Yosemitské údolí) a noc zde stojí 12 USD (cca 300 CZK). Jedná se o kemp first come, first serve – kdo dřív příjde, ten dřív mele. Když jsme přijeli, volno už nebylo, ale na každé místo mohou přijít dva stany, tak jsme někoho požádali a nebyl problém. Ráno jsme vstávali brzy, už v 5 hodin a vyrazili dolů do údolí ke Camp 4, kde jsme chtěli být několik dní. Proč tak brzo? Jedná se walk in camp a funguje to opět stejně, kdo dřív příjde, ten dřív mele. Stáli jsme ve frontě několik hodin, pak přišel ranger, dostali jsme kartičky a bylo jasné, že tam můžeme být. Proč jsme zvolili tento kemp? Camp 4 je velmi dobře umístěný, ale zároveň je to nejlevnější ubytování v Yosemite Valley, stojí pouhých 12 USD/noc (cca 300 CZK) a vše potřebné máte blízko sebe.
Yosemitské údolí – Yosemite Valley
Yosemitské údolí je důležitou součástí Yosemitského národního parku. Je to také místo, kde se soustřeďuje nejvíc návštěvníků. Jedná se o překrásné ledovcové údolí, kterým protéká řeka Merced, a které je obklopeno překrásnými hustými lesy a žulovými horami a skalami. V údolí se nachází mnoho stezek jak pro pěší, tak i pro cyklisty. V rámci těchto toulek lze navštívit nejvyšší vodopád Kalifornie – Yosemitský vodopád nebo Bridalveil Fall; podívat se dalekohledem na horolezce, kteří se snaží pokořit skalní stěnu El Capitan; případně se vykoupat v řece Merced na některém z odlehlých míst; pozorovat mítní faunu a floru a zkrátka si užívat tu atmosféru.
Veřejná doprava v Yosemitském národním parku
V parku může každý také udělat něco pro přírodu. Yosemitský národní park sám nabízí možnost přepravy z místa na místo v shuttle busech zdarma. Takže ať už jedete na nákup do centra Yosemite Valley nebo se jen osprchovat, nemusíte nutně brát své auto. Veřejná doprava v Yosemitech vám usnadní dovolenou.
Kde se v Yosemitech osprchovat
Yosemitský národní park ve svých vlastních kempech sprchy nenabízí. V Yosemite Valley je ale možné se osprchovat! Jsou zde 2 soukromé kempy – Curry Village a Housekeeping Camp. V obouch jsme se dokonce sprchovali zadarmo. Stačí si přinést svůj vlastní ručník a někdy vystát frontu, zájemců o sprchu je prostě hodně. A po jakkoliv náročném treku příjde sprcha vhod.
John Muir Trail a Pacific Crest Trail – pěší túry v Yosemitech
John Muir Trail (JMT) je asi nejslavnější turistická stezka na světě. Pojmenovaná je po John Muirovi,přírodovědci a ochránci přírody, který se zasloužil za zachárnu Yosemitského údolí a části Národního parku Sequoia. V jeho stopách dodnes rok co rok kráčí mnoho backpackerů. JMT měří úctyhodných 338,6 km a asi 260 km vede souměrně s Pacific Crest Trail (PCT). JMT lze zdolat za nějakých 20-30 dní, oproti tomu PCT trvá projít zhruba 6-8 měsíců, neboť vede od hranic Mexika přes západ USA, až k hranicím Kanady a provincie Britská Kolumbie. Na obě tyto trasy je potřeba speciální povolení. Na JMT lidé žádají i více jak půl roku dopředu. My jsme si ale chtěli projít alespoň část a objevili jsme mnoho dalších zajímavých míst a treků.
Vernal Fall – vodopád na řece Merced
Shuttlem jsme dojeli až na místo zvané Happy Isles a odtud jsme vyrazili po stezce John Muir Trail a Mist Trail až k vodopádu Vernal Fall. Cesta byla krásná, nicméně velmi frekventovaná až na vrchol vodopádu. Neměli jsme plavky, ale nahoře jsme zjistili, že se tam dá koupat v přírodním bazénu Emerald Pool. Nevadí, ošplouchali jsme si nohy a posilnili se před dalším výšlapem. Nechtěli jsme jít zpět tou samou trasou, a tak jsme pokračovali dále Mist Trail a na rozcestí se vydali zpět na John Muir Trail. Dá se ale pokračovat dál až k vodopádu Nevada Fall. Jakmile jsme uhnuli z hlavní stezky, ocitli jsme se v překrásné krajině, kde jsme byli zcela sami. Několik stovek metrů jsme ještě stoupali, pak jsme byli odměněni úchvatným výhledem, a poté přišlo klesání. Asi za hodinu jsme se dostali zpět k Happy Isles, nastoupili do shuttlu a vydali se vařit večeři do Camp 4 a odpočinout si na náš další výšlap.
John Muir Trail z Tuolumne Meadow Visitor Center až k Tenaya Lake
Brzy ráno jsme vyrazili zdarma shuttle busem z Yosemite Lodge, která se nachází asi 5 minut chůze od kempu Camp 4. Cesta do naší cílové stanice Tuolumne Meadow Visitor Center trvala necelé 2 hodiny. Z Tuolumne Meadow Visitor Center jsme šli chvíli po silnici a po několika metrech jsme se již napojili na John Muir Trail. Šli jsme několik dlouhých kilometrů do prudkých kopců, kde se střídaly balvany s prašnou a lesní cestou. Časem jsme se dostali na odbočku na Cathedral Lakes, kam jsme se rozhodli nepodívat, neměli jsme tolik času, a tak jsme po JMT pokračovali dál. Procházeli jsme Cathedral Pass, kde se nám naskytli překrásné výhledy na okolní hory, z nichž se nám nejvíce líbily Fairview Dome, Cathedral Peak, Tressider Peak a Matthes Crest. Po scénické mýtince jsme pokračovali dál, až jsme došli do kempu Sunrise High Sierra Camp, kde jsme si uvařili jídlo, posilnili se, načerpali další síly a pokračovali dál. Zde jsme se také rozloučili s JMT, protože jsme se potřebovali vydat zpět na Tioga Road. Šli jsme tedy po Sunrise Lake Trailhead, jenže než jsme k oněm překrásným jezerům, které se po cestě nacházely, došli, museli jsme si dát pořádný výšlap do prudkého kopce. Stálo to za to! Jezírka měla kouzelnou atmosféru a téměř nikdo tu nebyl. Tady nás moc mrzelo, že jsme si nevystáli frontu na povolení kempování v přírodě, protože tady by bylo naprosto ideální spaní. Koukli jsme na hodinky a museli jsme frčet dál. Brzy jsme se napojili na Clouds Rest Trail, stezku, která vedla k jezeru Tenaya Lake. Byl to hodně prudký sestup po různě velkých kamenných schodech. Kromě plic jsme tam málem vypustili i duši. Doslova jsme běželi na poslední shuttle, který nás odvezl dolu do údolí. Nakonec jsme jej stihli. Jedna dobrá duše nám řekla, ať nechodíme až na zastávku, ať si jen stoupneme ve správném směru na hlavní silnici v místě, kde by nám autobus mohl zastavit a máváme na něj. Vyšlo to! Měli jsme za sebou ten den více jak 19 kilometrů a s přestávkami 9 hodin chůze. Trek z Tuolumne Meadows až k Tenaya Lake po John Muir Trail můžeme jenom doporučit!
Glacier Point – Half Dome na dosah ruky
Další den jsme byli leniví jít na výšlap, a tak jsme vzali auto a vyrazili na Glacier Point. Proč autem, když tu jezdí shuttle busy zdarma? Protože Glacier Point je jediné místo, kam se za shuttle platí a to nemalé peníze. Za zpáteční jízdenku na osobu chtěli 41 USD (cca 1025 CZK), což nám za 100 km cestu připadalo prostě příliš. A tak jsme se na Glacier Point Tour vykašlali a jeli si svým tempem. Měli jsme štěstí, když jsme dorazili na malé parkoviště, bylo tam ještě pár volných míst. Vyškrábali jsme se na vyhlídku a už jsme se jen kochali. Ty výhledy do Yosemitského údolí byly překrásné, ale nejkrásnější výhled byl prostě na slavný Half Dome, kvůli kterému sem vlastně všichni jezdí. Udělali jsme tu snad 300 fotek, protože jsme se nemohli vynadívat. V dálce je vidět i na Vernal Fall a Nevada Fall a za dobré viditelnosti lze spatřit i hory High Sierra. Byli jsme nadšení, a tak jsme si cestou nazpátek řekli, že někde zastavíme a trochu se projdeme. Šli jsme krátkou túru ze Sentinel Dome Trailhed po stezce Pohono Trail až na Taft Point a The Fissures. Udělali jsme dobře, protože se nám odtud naskytl naprosto famózní výhled na El Capitan z jiné perspektivy. Cesta tam a zpět byla dlouhá jen 3,5 km a za hodinku jsme byli zpět. Cestou nazpátek do Yosemite Valley jsme se ještě stavili na Tunnel View, který se nachází na Wawona Road. Je odtud úžasný výhled na Yosemitský národní park z jiného úhlu.
Tioga Pass Road – scénická silnice Yosemitů
Yosemitský národní park jsme se rozhodli opustit po té nejkrásnější silnici, kterou je bezesporu Tioga Pass Road. Tato scénická silnice měří úctyhodných 94 kilometrů a má rozhodně co nabídnout. Mezi nejvýznamnější přírodní atrakce na této trase patří vyhlídka Olmstead Point Overlook poskytující famózní výhledy široko daleko. Hned nedaleko se nachází jezero Tenaya Lake, kde se lze v létě osvěžit nebo si užít skvělý piknik. Kousek opodál jsme obdivovali mýtinu Tuolumne Meadows s výhledy na vrcholy Polly Dome a Lembert Dome. Vzápětí jsme dojeli na louku Dana Meadows, kde se opět významně změnila krajina, za dobrého počasí je vidět i hora Mt. Dana. Cestou poTioga Pass Road jsme viděli ještě několik malebných horských jezírek, nejvíce nás zaujaly Gaylor Lakes a Ellery Lake, které se nacházejí jen kousek před koncem této horské silnice. Pro nás zde nastal čas se definitivně rozloučit s Yosemity a vydat se střehlav novému dobrodružství. Čeká na nás Mono Lake, Ghost town Bodie, Ancient Bristlecone Pine Forest a Alabama Hills movie road.
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English