Manhattan

New York - město, které nikdy nespí

New York, často nazývaný jako Big Apple (velké jablko) nebo Gotham, je nejlidnatější město v USA a právem se o něm říká, že je to “město, které nikdy nespí”. Při našem cestování po východním pobřeží USA jsme si NYC (New York City) prostě nemohli nechat ujít.

Morningside Heights, Harlem a Central Park

Katedrála sv. Jana v New YorkuRanní procházka zeleným a obrovským Central Parkem byla na duši povzbuzující. Park je skutečně obrovský, my jsme ušli necelou půlku a viděli mnoho baseballových a fotbalových hřišť, cyklotras, tras pro běžce či místa pro lidi, kteří sem pouze přišli relaxovat. Z Central Parku na Manhattanu jsme si to štrádovali do čtvrti zvané Morningside Heights a Harlem. Nachází se tu překrásná katedrála sv. Jana a také Kolumbijská univerzita, jejíž zahrady a i interiéry lze bez povšimnutí projít. My jsme si díky procházce univerzitní zahradou udělali i okruh kolem katedrály s výhledem na park. A odtud jsme si sedli na autobus a jeli zpět na Manhattan po slavných new yorských avenues.

Manhattan – srdce New York City

Z autobusu jsme viděli i dolní část Central Parku, stejně tak hotel Plaza či Rockerfellerovo cetrum. Vystoupili jsme kousek od National Library (Národní knihovna), kam jsme opět museli jít. Budova je úchvatná už z venku, ale to nejkrásnější se nachází uvnitř v horním patře. Ale tímto naše kochání onen den neskončilo. Vydali jsme se směrem k Empire State Building a návštěvu si naplánovali tak, abychom viděli New York jak za svěla, tak i tmy. Čekat se zkrátka vyplatilo. Vidět město, jak se postupně rozsvicuje bylo super. Za vstup jsme zaplatili 32 USD/osoba (cca 800 CZK). A když už byla tma, šli jsme se ještě podívat na Times Square, který není nijak daleko. A zážitek to byl nevšední, tolik světel, reklam a ještě pouličních umělců, kteří se snaží zviditelnit. Tam to prostě žilo!

Soho a Tribeca

Do této čtvrti jsme šli na doporučení kamarádů. Ulice konečně měli názvy místo čísel a my si najednou připadali jistější v kramflecích. Prošli jsme mnoho ulic s takovými těmi typickými new yorskými domy a požárními schodišti, které známe z filmů a seriálů. Ale v Soho a Tribeca jsou taky hodné k nakupování. Tedy pokud nemilujete obrovské obchodí domy, pak jděte do Macy’s, který je největším obchoďákem a světě. Najdete jej na W 34th Street nedaleko Herald Square a Fift Avenue (Pátá Avenue) My tento typ “masochismu” 🙂 moc nemusíme, a tak jsme šli raději sem. Neplánovaně jsme narazili na prodejnu Fjällräven a rovnou si tu zdarma nechali navoskovat kalhoty. A jak už tomu bývá, nákupy nejsou snadná věc a samozřejmě nám vyhládlo….

Spice Box Crepe New YorkChinatown a Little Italy na Lower East Side – ráj plný jídla

Kam jinam se vydat jís než na Lower East Side do Chinatownu nebo Little Italy, když už tady člověk je 🙂 My jsme si pochutnali na údajně nejlepší pizze ve městě na 27 Prince Street. A byla vynikající. A samozřejmě jsme v Chinatownu nebyli jen jednou, takže můžeme doporučit i vyhlášenou vietnamskou restauraci Pho Bang New York na 157 Mott Street, a pokud máte rádi sladké, zajděte si na 33 Pell Street do Spicebox Crepe. Dělají tu místo klasického zmrzlinového kornoutu kornout palačikový a do něj dávají ovoce, zmrzlinu, čokoládu nebo cokoliv si kdo přeje. Neuvěřitelná dobrota! A pokud máte hlad a nejste nikde poblíž, zastavte se u jakéhokoliv pouličního stánku. Vaří v nich výborně a nejlépe samozřejmě tam, kde je fronta.

Brooklynský mostPřístav a Civic Center

Po dobrém jídle je potřeba spálit kalorie a z Chinatownu se dá dojít přes Civic Center (občanské centrum) až k Brooklynskému mostu. A co by to bylo za návštěvu New Yorku, kdybychom si po něm neudělali alespoň malou procházku. Na dlouho to ale není, je tam totiž poněkud přelidněno, přeci jen je Brooklyn Bridge tak trochu turistická atrakce. My jsme chtěli mít ještě fotku celého mostu, a proto jsme šli do nedalekého přístav odkud jsme most spatřili v celé jeho kráse. A promenádou jsme šli dál, až jsme se dostali a místo, odkud byl i krásný výhled na Sochu Svobody.

Lower Manhattan – Wall Street, ostrov Svobody a ostrov Ellis

ManhattanCesta kolem světa je o poznávání, takže nám pouhý výhled na Sochu Svobody nestačil, a tak jsme si na Lower Manhattau v Battery Parku koupili lístek na trajekt a vydali se na ni podívat zblízka na Liberty Islad (ostrov Svobody). Do koruny jsme se už neměli šanci dostat, lístky byly již vyprodané, ale nám to nevadilo, protože z ostrova je odkudkoliv vidět panorama Manhattanu. Ten pohled na vysoké moderní mrakodrapy je strhující.

Z ostrova Svobody jsme se přemístili na Ellis Island (ostrov Ellis). Za pouhých 18 USD na osobu (cca 450 CZK) je v ceně návštěva obou ostrovů. Ellis Island sloužil přes více než 60 let jako přistěhovalecký úřad pro imigranty cestující do USA. Z našich krajanů tu třeba přes 11 měsíců pobýval Jiří Voskovec, než mu byl přiznán azyl. Pro většinu imigrantů z Evropy byl Ellis Island první místo, na kterém spočinuli za onou velkou louží a socha Svobody se tak pro ně stala velmi důležitým symbolem. Než sem pojedete, určitě se podívejte na film The Immigrant z roku 2013 odehrávající se právě z velké části na Ellis Islandu.

Wall StreetPo výletech na ostrovy jsme se vydali směrem k Wall Street, kde jsme si museli vyfotit new yorskou burzu. Wall Street je moc krásná ulice. Kousek od ní se nachází slavný Trinity Church, který taktéž stojí za návštěvu. A před kostelem si kupte pražené oříšky s medem, mají je tam výborné.

Z této části města je to pěšky kousek na Ground Zero, památník po dvojčatech na World Trade Center. Je těžké tu něco psát, protože to místo přináší hodně lidem strach a smutné vzpomínky. V místech, kde stály mrakodrapy jsou dnes čtvercové fontány s vodou značící původí velikost mrakodrapů. Na deskách jsou pak vytesaná jména všech obětí. Dodnes zůstává za útoky na WTC velký otazník a existuje mnoho dokumentů a teorií, které tvrdí, že za vším pravděpodobně stálo americké CIA.

Doprava v New York City

New York je obrovský, a proto se člově nemůže spoléhat jenom na vlastní nohy, ale bude rád, že může využít i městskou hromadnou dopravu. Jsou 2 možnosti: buďto si koupit kartu, platit za každou jízdu 2,75 USD a dobíjet dle potřeby, nebo si za 31 USD/osoba koupit 7denní neomezený lístek a jezdit na něj. Orientace v metru je jednoduchá, jediné, co je třeba si zapamatovat je to, jestli jedete “downtown” dolů do města nebo “uptown” pryč z města. A pokud nevíte, zeptejte se. Lidi tu byli vstřícní a ochotní. A možná i proto nás mrzelo New York opustit. Ale nevadí, máme v plánu se sem ještě vrátit, protože jsme kvůli nepříznivému počasí a nemoci nestihli navštívit vše, co jsme chtěli.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.