Hlava Buddhy v kořenech stromu Aytthaya

Ayutthaya - starodávné město Siamského království

Z rušného Bangkoku jsme se vydali na jednodenní výlet do bývalého hlavního města Siamského království. Vlak Bangkok – Ayutthaya byla pro nás nejlepší volba. Koupili jsme si lístek do 3. třídy, který nás vyšel na 10 THB/osoba (cca 7 CZK), a pak jsme se celých 80 km kochali výhledy z okna. Viděli jsme najednou Bangkok z jiné perspektivy, stejně tak i thajský venkov. Za asi 90 minut jsme dorazili do Ayutthayi. Kola jsme si půjčovat nechtěli, protože bylo Wat Phukhao Tong Ayutthayavedro a měli jsme toho na seznamu k vidění hodně. Na motorky jsme nenarazili, a tak nezbývalo než sehnat tuk-tukáře. Byl to boj a pořád si myslíme, že to byla i pořádná obíračka, nakonec jsme se domluvili, že nás bude vozit, jak dlouho budeme chtít a kamkoliv za 600 THB (cca 409 CZK). Thajsko je v tomhle ohledu hodně zkažené, ale my jsme si den nenechali pokazit.

Proč navštívit Ayutthayu aneb její historie

Ayutthaya byla po 4 století hlavním městem království Siam. Stala se důležitým obchodním centrem pro celý svět díky své ideální lokaci mezi Čínou, Indií a Malajským souostrovím. Okolo roku 1700 byla Ayutthaya se svými miliony obyvateli největším městem na světě. Obchodníci z Japonska, Portugalska, Nizozemska a Arabských zemí pluli za obchodem až do Ayutthayi, kterou považovali v té době za nejkrásnější město na světě. Město ve své éře vzkvétalo, nacházelo se zde přes 400 buddhistických chrámů a mnoho překrásných a bohatě zdobených paláců. Slávu města však utnuli Barmánci, kteří sem roku 1767 vpadli a město spálili na popel. Vzácné artefakty ukradli a odvezli do Barmy. Některé památky se ale přeci jen dochovali, anebo byly postupem času zrekonstruovány, a díky tomu je dnes možné Ayutthayu obdivovat.

Wat Yai Chai Mongkhon AyutthayaCo vidět v Ayutthaye

Vstupné do historického parku Ayutthaya stojí 50 THB/osoba (cca 34 CZK), ale některé chrámy si dále účtují své vlastní vstupné, většinou 20 THB/osoba (cca 14 CZK). Chrámů je ve městě opravdu hodně, a proto jsme si dopředu udělali seznam těch, které jsme chtěli vidět. Naše trasa v Ayutthaye vypadala následovně: Wat Yai Chai Mongkhon – Wat Phanan Choeng – Wat Mahathat – Wat Rat Praditthan – Wat Na Phramen – Wat Phukhao Tong – Wat Chaiwatthanaram – Wat Choeng Tha – Wat Phra Si Sanphet. Pro inspiraci jsme vybrali chrámy, které nás nejvíce zaujaly.

Wat Yai Chai Mongkhon

Jedná se o buddhistický chrám, který nechal postavit král, aby zde mohl ubytovat mnichy. Nachází se zde stupy a chedi (pagody). Na místě ani nechybí mnoho vyobrazení Buddhů, kteří jsou překryti zlatými hábity.

Luang Pho Tho, Wat Phanan Choeng , AyutthayaWat Phanan Choeng

V tomto chrámu se nachází velký wihan (hala, kde se shromažďují lidé), kde lze obdivovat ohromného 19ti metrového Buddhu, kterému Thajci říkají Luang Pho Tho. Mimo hlavní místnosti stojí za návštěvu i malé boční, kde lze často pozorovat mnichy při jejich modlitbách.

Wat Mahathat

Wat Mahathat patří určitě k nejznámějším chrámovým komplexům v celé Ayutthaye. Proslavila jej hlava Buddhy v kořenech stromu. Je to skutečně unikátní dílo přírody. A určitě skvělý důvod jet do Ayutthayi na výlet. Wat Mahathat je ale bohatý i co se buddhistických chrámů týče, nachází se tu mnoho vysokých věží zvaných prang, které známe už z khmérské architektury.

Wat Phukhao Tong

Vedle města Ayutthaya se v malé vesničce nachází samostatná bílá svatyně, jejíž dominantou je 50ti metrová chedi (stupa – věž). Vylézt se dá až do půlky, odkud je překrásný výhled do okolí, které je plné chrámů a rýžových políček.

Wat Chaiwatthanaram AyutthayaWat Chaiwatthanaram

Chrámový komplex Wat Chaiwatthanaram je asi nejzachovalejší v celé Ayutthaye. Svým khmérským stavebním stylem, svými prang (věže) a mnoha tajnými vchody připomíná Angkor VatKambodži.

V Thajsku tímto archeologická dobrodružství v rámci cesty kolem světa prozatím končí. Vrátili jsme se na chvíli zpět do Bangkoku, odkud jsme se dále vydali k moři na ostrovy Ko Tao, Ko Phangan a Ko Samui, abychom si trochu odpočinuli a zažili zase nějakou změnu v oblasti Jihovýchodní Asie.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.