Valparaiso

Valparaíso - město umění a barev

Valparaíso se nachází asi 150 km na západ od hlavního města Santiago de Chile. Dovolená ve Valaparaiso je zážitkem nejen pro turisty, ale i pro místní. Město je perlou Chile, soustřeďuje v sobě intelektuál, umění a architekturu této země. I proto je Valparaíso chráněné značkou UNESCO, což je a není výhodou. Město je chráněno a dostává peníze z fondů, na druhou stranu se zvyšují nároky na opravy domů, což místní nejsou schopni pokrýt a proto často čekají až stavby spadnou.

Valparaíso domyValparaíso se může také pochlubit několika prvenstvími v rámci Chile. Nachází se tu první chilská veřejná knihovna, nejstarší burza v Latinské Americe, ale také první sbor dobrovolných hasičů na celém kontinentě nebo nejstarší španělsky tištěné noviny na světě El Mercurio de Valparaíso, které se tisknou od roku 1827 dodnes.

Město barev Valparaíso

Město doslova hýří barvami. Nápadně nám připomíná městkou část La Boca, o které jsme psali v článku o Buenos Aires. Traduje se, že si lidé začali barvit domy potom, co jednomu místnímu před více jak 100 lety zbyla barva po vnitřním malování. Barvu použil na venkovní malování a lidé okolo začali závidět tuto výstřednost. Neznalý si může myslet, že jsou barvy náhodné, ale není tomu tak. Vyjadřují sociální zařazení ve společnosti. Největší autoritu má kupodivu barva bílá.

Street art na každém rohu

Valparaíso není velké město, ale i tak v něm najdete 15 univerzit a vláda zde má svůj kongres kam dojíždí až ze Valparaíso pouliční uměníSantiaga. Město je plné mladých lidí, což zvyšuje zájem o pouličního umění. Některé z nástěnných maleb lze opravdu považovat za umělecké dílo. Řada z nich je importem až z Evropy.

Městské pláže

Velkou dominantou města je pláž. Najdete tu krásné dlouhé pláže, které nám do jisté míry připomínali pláže v Rio de Janeiro. Valparaíso celkově nabízí řadu způsobů, jak naložit s volným časem, a to i v porovnání s hlavním městem Santiago de Chile.

Místní speciality

Pokud sem zavítáte, tak vám doporučujeme zkusit místní speciality z darů moře, které jsou velmi dobré a velmi chorrillanalevné. My jsme zavítali do místní vyhlášené restaurace J. Cruz M na pokrm zvaný chorrillana. Zapomeňte na snobárnu, toto místo je zapadlé v malé uličce pokreslené grafity. Je to ten typ uliček, kterým se chcete v každém městě vyhnout. Nicméně nás zde čekalo překvapení s velmi originální atmosférou. Celá restaurace vypadá jako velký rekvizitář pro natáčení filmů z poloviny minulého století 😉 Navíc zde lidé nechávají na památku své fotky, takže když jíte, tak si připadáte jako v davu. Je to zvláštní, ale krásné. A ve městě jsme si ještě zkusili i mořského úhoře, který patří mezi další vyhlášené speciality. Mňam! 😉

 

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.