Puerto Natales

Puerto Natales - ideální místo pro přípravu treku v Patagonii

Pokud chcete jít na jakýkoliv trek do chilské Patagonie, pravděpodobně budete muset jet do městečka Puerto Natales, které je pro většinu výletů tohoto typu v Chile výchozím bodem. Pro nás to byla jasňačka vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli navštívit Torres del Paine.

Ubytování v Puerto Natales

Erratic RockJako místo odpočinku a přípravy na náš trek jsme zvolili Hostel San Agustin. A byla to naprosto skvělá volba! Je to nádherný a útulný hostel, velmi čistý a udržovaný dvěma sestrami. Na hostel je snídaně vskutku dobrá, půjčují ručníky a dokonce i topí. A internet fungoval, až na malé obtíže, dobře. Od autobusového nádraží se sem dá dojít pěšky do 10ti minut a do města k nejbližším obchodům je to pěšky stejně daleko. Doporučit ale můžeme i Hospedaje Sandra (bývala to dříve Hospedaje Milodon), kde jsme přespali jednu noc po treku, protože náš hostel byl plný. Toto ubytování jsme našli jenom díky místním a bylo to moc fajn.

Jak se vybavit na trek

Chcete-li si poslechnout rady od místních horalů, určitě zajděte na přednášku zdarma, kterou organizuje Erratic Rock každý den od 15 hodin. Nicméně ne všechny informace jsou vždy aktuální a zcela pravdivé. To poznáte pak sami na treku. Berte to s rezervou.

Jako první věc určitě doporučujeme nakoupit si jídlo na celý trek. Jídlo se dá samozřejmě koupit i na místě v kempech, ale ceny jsou mnohonásobně vyšší než v supermarketu. Ideální místo je Unimarc. Pro přípravu jídla budete potřebovat vařič. Stačí plynový, kartuše jsou ve městě k sehnání. Nejlevnější jsou ve sportu, který se nachází cca 200 m od Unimarcu směrem do centra.

Neocenitelnou součástí vybavení jsou rozhodně pytle na odpadky. 😉 Naše vybavení bylo vždy v suchu i bez pytlů, ale řada lidí takové štěstí nemělo a neustále někde něco sušili a stěžovali si, že mají všechno mokré i po několika dnech.Shopping Puerto Natales

Doporučujeme určitě nějaké hodně kvalitní trekkingové boty, prostě pohorky, ale nějaké, které vydrží vodu, bahno, prostě všechno. Upozorňujeme, že pouze boty s Gore-Texem naprosto neobstáli, co jsme viděli u jiných backpackerů v parku, měli často mokré boty. Naše boty Hanwag Alaska GTX obstáli naprosto skvěle, nohy nás bolely minimálně a byli jsme pořád v suchu.

Kvůli silnému větru doporučujeme stan z kvalitních materiálů, nicméně stan a další vybavení si můžete půjčit v jakémkoliv refugiu. Ve free kempech to nelze! Přesné ceny neznáme, ale myslíme si, že je možná lepší si stan koupit i na místě než si ho pronajímat. Co jsme slyšeli, tak ty zapůjčené věci nebyly nijak extra prané, zkrátka ucítíte pot a pach předešlého nocležníka. 😉 A proto jsme s sebou měli všechno svoje. Za nás můžeme doporučit stan MSR Carbon Reflex 3, spacáky Montane Direct Ascent a karimatky Therm-A-Rest Neoair Xtherm.

Co se týče oblečení, doporučujeme vrstvit. V našem případě se nám velmi osvědčila merino vlna Lasting, která nás hřála nebo chladila po celou dobu treku – ve dne i v noci. Určitě doporučujeme vzít si pláštěnku na batoh a něčím ji upevnit, aby neodletěla. Pokud nosíte pončo, není to špatný nápad za předpokladu, že nebude příliš větrno, jinak je to asi peklo. A jestli jste připravení, nezapomeňte už jen úsměv a trpělivost. 😉

Biftek s bramborovou kašíPosilnění před a po treku

Ve městě jsme na doporučení místních našli velmi dobrou restauraci La Picada de Carlitos, kterou bychom rádi doporučili všem, kdo se sem chystáte. Jídlo je vynikající, čerstvé a porce byly nad naše očekávání. Pokud máte rádi maso, saláty, pivo či víno, určitě si sem skočte pochutnat na něco dobrého.

A brzy se s Patagonií loučíme a vydáme se do hlavního města Santiago de Chile.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

2 Komentářů

 • Pavla

  To je vždycky počteníčko. Dozvím se plno zajímavých věcí, pokochám se prohlížením fotek a poškádlím chuťové buňky při prohlížení jídel 😀

  18/03/2015 at 15:57
  • Martina
   Martina

   Děkujeme moc. Už připravujeme další příspěvek. 🙂 I s fotkami.

   18/03/2015 at 16:07
VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.