Mexické pyramidy

Mexické pyramidy - zajímavé ruiny

Mexické pyramidy možná nepatří mezi ty nejznámější na světě, ale rozhodně je lze považovat za jedny z nejzajímavějších a zároveň nejdůležitějších na naší planetě. A my jsme si je samozřejmě nemohli nechat ujít. Během návštěvy Mexika jsme navštívili mnoho archeologických nalezišť. Mezoamerické pyramidy a Mayské pyramidy byly jedny z nich.

Teotihuacán

Pyramida mesicepoloha: 45 km z Mexico City

jak se sem dostat: autobusem z Mexico City Terminal del Norte / https://goo.gl/maps/b2ftO

celková cena na osobu: 64 MXN (cca 105 CZK) vstup + 88 MXN (cca 144 CZK) zpáteční autobusová jízdenka

Teotihuacán je nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm v Mexiku a patří mezi jedno z nejdůležitějších míst na světě. Nabízí se hned několik důvodů, proč toto úchvatné místo navštívit. V minulosti byl Teotihuacán největším a nejlidnatějším centrem na světě. Archeologové bohužel stále nevědí, kdo město skutečně založil, a proto se původním obyvatelům říká Teotihuacano. Teotihuacán byl zároveň důležitým náboženským centrem, kde se scházelo veškeré obyvatelstvo. Jedná se o rozsáhlý komplex monumentálních budov postavených v údolí, které je 5 km dlouhé a 3 km široké. Původní obyvatelé opustili Teotihuacán náhle bez jakékoliv zmínky kolem roku 600 n.l.. Dodnes nejsou archeologové ani historici schopni tuto skutečnost objasnit. O zhruba 700 let později byl Teotihuacán objeven Aztéky, kteří se zde usadili. Byli z tohoto místa natolik unešeni, že si mysleli a věřili, že je to „místo, kde se narodili bohové“. Takto vlastně vznikl název Teotihuacán, který dnes používáme. Pochází z aztéckého slova nahuatl. Aztékové zároveň věřili, že bohové na tomto místě stvořili samotný Vesmír. Právě z tohoto důvodu pojmenovali hlavní cestu (alej) jako Cestu mrtvých a dvě největší pyramidy nazvali jako Pyramidu Slunce a Pyramidu Měsíce. Tyto dvě pyramidy jsou asi jedny z nejpozoruhodnějších v celém komplexu. Ale pokud zde budete, rozhodně si nenechte ujít Quezalcóatlovu pyramidu, která je jedním slovem skvost!

Velká pyramida v Cholule

Kostel v Cholulepoloha: v obci San Andrés Cholula pouhých 15 km od Puebla https://goo.gl/maps/xDIUe

jak se sem dostat: Najděte stanici colectiva nedaleko trhu Mercado de Sabores Poblanos, vezme vás přímo do centra Choluly (řekněte řidiči, že chcete jet na pyramidu), blízko hlavního náměstí Zocalo a odtud jděte pěšky. Pro cestu zpět se pouze ptejte místních na colectivo do Puebly, je to snadné.

Celková cena na osobu: 30 MXN (49 CZK) zpáteční jízdenka, 52 MXN (cca 85 CZK) vstup

Nikdy jste o Cholule neslyšeli? To nevadí, určitě nejste jediní, ale budete možná překvapeni, protože Cholula je největší pyramidou, o které víme, že existuje, na světě. Její finální forma měří úctyhodných 400×400 metrů a tyčí se do výšky 55 metrů nad zemí. Ale je i hluboká, nacházejí se zde katakomby, které může každý při své návštěvě prozkoumat. Podle nás je to asi jediná pyramida, kterou lze takto probádat v Mexiku. Cholula byla objevena a prohlášena za pyramidy mnoho let poté, co byly odkryty ostatní pyramidy na světě. Jak je to možné? Podíváte-li se do naší fotogalerie, tak uvidíte, že se jedná o zarostlý travnatý kopec, na kterém je kostel. To je i důkaz, že lidé po mnoho století vůbec netušili, že je v Cholule nějaká pyramida. První zmínka o tom, že se jedná o archeologické naleziště pochází z konce 19. století. První průzkumy začaly ve 30. letech 20. století. O několik desítek let později bylo místo zpřístupněné veřejnosti. Je úžasné se procházet kolem a podívat se pozorněji na celý kopec, protože až když se takto díváte, tak teprve zjistíte, jak je ta pyramida obrovská. A pokud budete mít štěstí na počasí, tak budete mít z vrcholu pyramidy překrásný výhled na vulkán Popocatépetl. A až pojedete colectivem zpět do Puebly, tak řekněte řidiči, ať vám zastaví u Mercado de Sabores Poblanos a tam si dejte místní vyhlášenou specialitu zvanou Torta – určitě si ji zamilujete!

Monte Albán

Monte Albanpoloha: 8 km od Zocalo v Oaxace

jak se sem dostat: Můžete jet taxíkem, pokud jedete ve větší skupině osob, jinak nedoporučujeme, je to předražené. Levnější variantou je pak shuttle do Monte Albánu http://montealbanoaxaca.com/montealbanshuttle/ ze Zocala odjíždí přímo od katedrály anebo z jiných míst ve městě.

Celková cena na osobu: cca 70 MXN (cca 114 CZK) shuttle, 64 MXN (cca 105 CZK) vstup

Ačkoliv byli první obyvatelé Olmekové, patří Monte Albán mezi největší a nejzachovalejší zapotecké město, které známe. Zapotekové také postavili všechny pyramidy na tomto kopci. Monte Albán znamená ve volném překladu Jaguáří vrcholek. Jaguár nebo puma byli pro Mezoamerické kmeny posvátnými zvířaty. V porovnání s ostatními mexickými pyramidy je Monte Albán skvělým místem vhodným k návštěvě, protože není tak přeplněné turisty. V pyramidovém komplexu lze najít obrovské kameny (monolity) a na nich mnoho maleb. Některé se podobají těm z Teotihuacánu. Ale nechceme toto historické místo porovnávat s jinými. Je svým způsobem výjimečné, postavené jiným způsobem a překrásné. Pokud vás pozorování pyramid fascinuje, tak vám tento komplex poskytne dech beroucí výhled a pohled, na který nikdy nezapomenete, stejně jako my.

This post is also available in: English

Pavel

Pavel

Blázen do počítačů, motorkář, cestovatel a samec.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Užíváme cookies, abychom zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky tak předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.