Mexické pyramidy

Mexické pyramidy - zajímavé ruiny

Mexické pyramidy možná nepatří mezi ty nejznámější na světě, ale rozhodně je lze považovat za jedny z nejzajímavějších a zároveň nejdůležitějších na naší planetě. A my jsme si je samozřejmě nemohli nechat ujít. Během návštěvy Mexika jsme navštívili mnoho archeologických nalezišť. Mezoamerické pyramidy a Mayské pyramidy byly jedny z nich.

Teotihuacán

Pyramida mesicepoloha: 45 km z Mexico City

jak se sem dostat: autobusem z Mexico City Terminal del Norte / https://goo.gl/maps/b2ftO

celková cena na osobu: 64 MXN (cca 105 CZK) vstup + 88 MXN (cca 144 CZK) zpáteční autobusová jízdenka

Teotihuacán je nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm v Mexiku a patří mezi jedno z nejdůležitějších míst na světě. Nabízí se hned několik důvodů, proč toto úchvatné místo navštívit. V minulosti byl Teotihuacán největším a nejlidnatějším centrem na světě. Archeologové bohužel stále nevědí, kdo město skutečně založil, a proto se původním obyvatelům říká Teotihuacano. Teotihuacán byl zároveň důležitým náboženským centrem, kde se scházelo veškeré obyvatelstvo. Jedná se o rozsáhlý komplex monumentálních budov postavených v údolí, které je 5 km dlouhé a 3 km široké. Původní obyvatelé opustili Teotihuacán náhle bez jakékoliv zmínky kolem roku 600 n.l.. Dodnes nejsou archeologové ani historici schopni tuto skutečnost objasnit. O zhruba 700 let později byl Teotihuacán objeven Aztéky, kteří se zde usadili. Byli z tohoto místa natolik unešeni, že si mysleli a věřili, že je to „místo, kde se narodili bohové“. Takto vlastně vznikl název Teotihuacán, který dnes používáme. Pochází z aztéckého slova nahuatl. Aztékové zároveň věřili, že bohové na tomto místě stvořili samotný Vesmír. Právě z tohoto důvodu pojmenovali hlavní cestu (alej) jako Cestu mrtvých a dvě největší pyramidy nazvali jako Pyramidu Slunce a Pyramidu Měsíce. Tyto dvě pyramidy jsou asi jedny z nejpozoruhodnějších v celém komplexu. Ale pokud zde budete, rozhodně si nenechte ujít Quezalcóatlovu pyramidu, která je jedním slovem skvost!

Velká pyramida v Cholule

Kostel v Cholulepoloha: v obci San Andrés Cholula pouhých 15 km od Puebla https://goo.gl/maps/xDIUe

jak se sem dostat: Najděte stanici colectiva nedaleko trhu Mercado de Sabores Poblanos, vezme vás přímo do centra Choluly (řekněte řidiči, že chcete jet na pyramidu), blízko hlavního náměstí Zocalo a odtud jděte pěšky. Pro cestu zpět se pouze ptejte místních na colectivo do Puebly, je to snadné.

Celková cena na osobu: 30 MXN (49 CZK) zpáteční jízdenka, 52 MXN (cca 85 CZK) vstup

Nikdy jste o Cholule neslyšeli? To nevadí, určitě nejste jediní, ale budete možná překvapeni, protože Cholula je největší pyramidou, o které víme, že existuje, na světě. Její finální forma měří úctyhodných 400×400 metrů a tyčí se do výšky 55 metrů nad zemí. Ale je i hluboká, nacházejí se zde katakomby, které může každý při své návštěvě prozkoumat. Podle nás je to asi jediná pyramida, kterou lze takto probádat v Mexiku. Cholula byla objevena a prohlášena za pyramidy mnoho let poté, co byly odkryty ostatní pyramidy na světě. Jak je to možné? Podíváte-li se do naší fotogalerie, tak uvidíte, že se jedná o zarostlý travnatý kopec, na kterém je kostel. To je i důkaz, že lidé po mnoho století vůbec netušili, že je v Cholule nějaká pyramida. První zmínka o tom, že se jedná o archeologické naleziště pochází z konce 19. století. První průzkumy začaly ve 30. letech 20. století. O několik desítek let později bylo místo zpřístupněné veřejnosti. Je úžasné se procházet kolem a podívat se pozorněji na celý kopec, protože až když se takto díváte, tak teprve zjistíte, jak je ta pyramida obrovská. A pokud budete mít štěstí na počasí, tak budete mít z vrcholu pyramidy překrásný výhled na vulkán Popocatépetl. A až pojedete colectivem zpět do Puebly, tak řekněte řidiči, ať vám zastaví u Mercado de Sabores Poblanos a tam si dejte místní vyhlášenou specialitu zvanou Torta – určitě si ji zamilujete!

Monte Albán

Monte Albanpoloha: 8 km od Zocalo v Oaxace

jak se sem dostat: Můžete jet taxíkem, pokud jedete ve větší skupině osob, jinak nedoporučujeme, je to předražené. Levnější variantou je pak shuttle do Monte Albánu http://montealbanoaxaca.com/montealbanshuttle/ ze Zocala odjíždí přímo od katedrály anebo z jiných míst ve městě.

Celková cena na osobu: cca 70 MXN (cca 114 CZK) shuttle, 64 MXN (cca 105 CZK) vstup

Ačkoliv byli první obyvatelé Olmekové, patří Monte Albán mezi největší a nejzachovalejší zapotecké město, které známe. Zapotekové také postavili všechny pyramidy na tomto kopci. Monte Albán znamená ve volném překladu Jaguáří vrcholek. Jaguár nebo puma byli pro Mezoamerické kmeny posvátnými zvířaty. V porovnání s ostatními mexickými pyramidy je Monte Albán skvělým místem vhodným k návštěvě, protože není tak přeplněné turisty. V pyramidovém komplexu lze najít obrovské kameny (monolity) a na nich mnoho maleb. Některé se podobají těm z Teotihuacánu. Ale nechceme toto historické místo porovnávat s jinými. Je svým způsobem výjimečné, postavené jiným způsobem a překrásné. Pokud vás pozorování pyramid fascinuje, tak vám tento komplex poskytne dech beroucí výhled a pohled, na který nikdy nezapomenete, stejně jako my.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.