Zocalo Mexico City

Hlavní město Mexiko - největší metropolitní oblast v Americe

Mexico city bylo naší první destinací v Mexiku. Přílet probíhal dobře a důkladně kvůli protidrogovým opatřením. Město je opravdu mega metropolí a to už při pohledu z letadla. A navíc je to největší metropolitní oblast v Americe a celé západní hemisféře. Co nás překvapilo, oproti Limě v Peru, bylo množství míst k vidění a kolik toho v tomto městě můžete dělat. Marťa tu také zažila naše první zemětřesení na cestě kolem světa a Pavel ho prospal 😉

trh v Mexico cityTrhy

Město je doslova protkané trhy. Nikdy jsme nic podobného neviděli. Jsou tu ulice, které kříží další ulice a vše je zaplněno prodavači. Koupíte zde vše od jídla, přes drogerii až po elektroniku. Opraví vám zde oblečení, umyjí a seřídí auto, dají do kupy váš rozbitý telefon. Vše na ulici a před vámi. Nejzajímavější jsou stánky s jídlem, kde se mísí různé vůně, a vidíte věci, na které nejste z Evropy zvyklí, jako např. obrovská cibule nebo mrkve.

Umění na každém rohu

Monument Benito Juarez v Mexico CityHlavní město Mexiko bylo založeno v 16. století na základech hlavního města Aztéků po španělské invazi. Tomu odpovídá vše, co ve městě vidíte. Původní architekturu tu nenajdete, ale co tu najdete, jsou opravdu nádherné a staré kostely. Některé z nich jsou o pár stupňů nahnuté důsledkem zemětřesení. Dále jsou tu krásné barokní domy a budovy připomínající evropský vliv. Taky tu najdete ulici prezidenta Masaryka 😉 Velmi krásnou zastávkou je anděl nezávislosti, který stojí vysoko na kruhovém objezdu. Je tu obrovské náměstí, popravdě je tak velké, že si na něm lidé pouštějí draky! Další nádhernou památkou je Opera, která si nezadá tou v Praze. Město takové rozlohy samozřejmě láká moderní umělce, a proto tu najdete i místa, kde jsou různé sochy a obrazce. A to vše završují obrovské mrakodrapy.

Metro

Nejsme srábci, a zatímco jiní „bílí“ cestují po povrchu, my jsme se nebáli cestovat metrem. Popravdě nám to přijde po delší době cestování vcelku přirozené, ale až po setkání se třemi Čechy na Teotihuacánu jsme dostali uznání za naši statečnost 😉 V metru totiž nenarazíte na bíle, krom vás 😉 S tím je potřeba počítat. Všichni na vás koukají a ne jednou vás zkusí okrást. Na druhou stranu je to jedinečná šance zažít něco jiného, zajímavého. Viděli jsme spoustu stanice metra v Mexico Citylidí na pokraji chudoby, lidi, kteří se snažili různými způsoby vydělat peníze. Příkladem je kluk, který nastoupí na jedné zastávce a během přejezdu do další hodí na zem hadr se střepy, poté se zachytí vzhůru nohama a několikrát uhodí hlavou do střepů. Za svůj krvavý kousek získá ovace a pár drobných. O vaši bezpečnost se sice starají policisté, ti ale metrem necestují. Naštěstí jsou u vchodu do metra detektory jako na letišti a vagóny jsou rozděleny zvlášť pro muže a pro ženy a děti. Co je ale velmi zajímavé na metru jsou samotné stanice. Město využívá velmi efektivně metro ke vzdělávání lidí. Příkladem je např. stanice, kde máte postupně popsány a vysvětleny různé vesmírné úkazy a jedna část chodby je dokonce ve tmě a na stropě vidíte projektované hvězdy. Nádhera. V jiném metru máte zase schodiště přebarvené na klávesy piana, a jak chodíte tak „hrajete“ na piano. Naše metra jsou oproti tomu v Mexico city dost suchá!

staré značkové autoMuzeum Antropologie

Muzeum Antropologie je jedno z míst, které prostě musíte navštívit. Je to moderní a velmi krásné muzeum se vstupem za lidových 64 MXN (cca 110 CZK). Za tuto částku se dostanete do obrovského komplexu, který trvá projít i několik hodin! Komplex obsahuje pěkně popsané artefakty z různých archeologických nalezišť. Najdete tu originály, které nikde jinde na světě nenajdete! Dozvíte se spoustu informací o Aztécké, Mayské, Olmécké kultuře.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.