Cancun

Mayská riviéra - karibské pláže

Mayská riviéra je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Mexiku. Je to místo, kde v podstatě začíná Karibik. A dalo by se říci, že je to takový ráj na zemi. Jsou zde turistická, ale i méně známá místa, která určitě stojí za návštěvu. Mayská riviéra je určitě ideálním místem pro dovolenou v Mexiku. My tu strávili pár dní a musíme říct, že se nám Karibik opravdu moc zalíbil. A určitě se sem ještě někdy vrátíme.

Playa del Carmen – místo, kde tráví dovolenou i Mexičani

Playa del CarmenStrávit dovolenou v Mexiku v tomto letovisku nám doporučovalo opravdu hodně lidí. Poslechli jsme je a nakonec jsme nelitovali. Playa del Carmen je sice hodně turistická, ale pokud si najdete ubytování v soukromí například přes Airbnb.com nebo jiný portál, budete pořád kousek od pláže, ale pryč od těch velkých hotelů a ruchu. Chcete-li si to zde užívat jako místní, jděte určitě na pláž Playacar. Nejen že je krásná, ale člověk tam má pro sebe i trochu klidu. Ale určitě zde pouze nevylehávejte a vydejte se na výlety po okolí, třeba do Akumalu jako my. Výlety vám zaberou 2-3 dny.

Akumal – šnorchlování se želvami

Pláž AkumalAkumal je malé malé útulné místo s unikátní pláží. Žijí zde totiž velké mořské želvy, a to kousek od břehu a každý tu s nimi může zadarmo šnorchlovat. Nemáte výbavu? Nevadí, skočte si v Playe do Walmartu a kupte si brýle i šnorchl, dokonce jsou značkové a mnohem levnější jak u nás. A můžete vyrazit! Optejte se místních, kudy na colectivo a jeďte do Akumalu. Cena za jednu cestu na osobu vyjde na 40 MXN (cca 66 CZK). Řidiči řekněte, že chcete vysadit na Tortugas (turtles – želvy), budou vědět. Od zastávky jste na pláži za 10 minut pěšky. Vyražte na výlet brzy, budete tam sami a to je úžasné. My tam jeli 2x a pokaždé jsme na místo přijeli kolem 7. hodiny ráno a nikde nikdo. Později se tam navalí zájezdy autobusů a to je čas vyrazit jinam, třeba do cenotu.

Cenote Azul & Cenote Casa

Do cenotů se opět dostanete colectivem. Stačí jít zpět na silnici a nějaké si stopnout a říct řidiči, kam jedete. Ceny mají fixní, pokud se vám něco nezdá, ukážou vám ceník. Vše je poměrně levné, od nějakých 20 -40 MXN za jednu cestu pro osobu.

Co jsou cenoty a jak vznikly

Cenoty jsou jeskyně, které vznikly po dopadu meteoritu na Yukatán, který pravděpodobně způsobil vymření dinosaurů. Po dopadu meteoritu se malé úlomky rozlétly do okolí a vytvořily prohlubně, kterým dnes říkáme cenoty.

Cenote Azul – skvělé koupání pro dospělé i děti

Cenote AzulPřed vstupem do cenotu Azul je nutné zaplatit vstupné 70 MXN (cca 115 CZK). K vodě se jde krásnou cestou, vše najednou vypadá úplně jinak než na druhé straně u moře. Cestou k hlavnímu cenotu jsme narazili na několik malých útulných jezírek, kde se dá také koupat a najednou se před námi otevřel Azul v celé své kráse. Je úžasné si tu zašnorchlovat a pozorovat ryby a kameny pod průzračně čistou vodou. Ale dá se tu i relaxovat. A dokonce jsou tu rybičky podobné těm, které u nás nazýváme Garra Rufa (neboli Gara rudohnědá). Nelamte si hlavu s pedikúrou, rybičky vše udělají za vás. 😉

Cenote Casa – ráj pro potápěče

Cenote CasaColectivo vás vysadí u hlavní silnice a pěšky je to odtud asi 2 km. Pokud se vám nechce ťapat, tak se nebojte si někoho stopnout. Lidé jsou tu ochotní a v této oblasti žijí převážně cizinci nebo boháči. I my stopovali a měli jsme hned štěstí a paní z Ameriky nám ušetřili spoustu času. I v tomto cenotu jsme museli zaplatit vstupné 50 MXN (cca 82 CZK) na osobu. Je tu povětšinou velmi málo lidí, a pokud se rozhodnete zde potápět, budete nadšení. Cenote Casa je totiž unikátní v tom, že je sladkovodní, ale vede až do moře, jenom musíte proplout jeskyní, která cenot rozděluje. My jsme se tu nepotápěli, ale alespoň jsme si zašnorchlovali a pořádně zaplavali. Pokud byste si rádi udělali potápěčský kurz a certifikaci, tak je to určitě jedno z míst, kde je to možné. 😉 A pokud tu budete, určitě si zaběhněte i vedle na pláž. Je tu krásné molo a budete mít fotku z dovolené v Karibiku jak vyšitou. Spojte příjemné s užitečným a vydejte se i do Tulumu na Mayské pyramidy a zážitkové koupání.

Cancún – nekonečná bílá pláž a azurové moře

CancunCancún byl naší poslední zastávkou v Mexiku. Bydleli jsme u místních a udělali si vynikající domácí guacamole s tacos, vypili pár piv a báječně si popovídali. Druhý den jsme se vydali na doporučenou Playa Delfines, kde jsme byli skoro sami, a poté jsme si udělali dlouhou procházku se zastávkami na koupání směrem do města. Je to hodně dlouhá pláž se spoustou zábavy a možnostmi, jak strávit celý den. Cancún je krásné místo, ale moc klidu tu nehledejte. Tady je to prostě jedna velká párty.

Náš čas na Mayské riviéře byl bohužel omezený, ale v našem hledáčku byli místa jako je Xcaret (zábavní park), Xel-Ha (přírodní akvárium), Sian Ka’an (biosférická rezervace) nebo ostrov Cozumel či Isla Mujeres. Chystáte-li se strávit dovolenou na Mayské riviéře, určitě se podívejte i na tyhle místa a hlavně nezapomeňte navštívit Mexické pyramidy.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

3 Komentářů

 • Roman

  Moc gratuluji k Lonely Planet . Krásné počtení a úžasné fotky.
  Mějte se moc hezky.
  Ahoj Roman

  02/03/2016 at 17:51
 • Roman

  Moc gratuluji k Lonely Planet. Hodně zajímavý článek a úžasné fotky.
  Jen jsem se kochal.
  Ahoj Roman

  02/03/2016 at 18:02
  • Pavel
   Pavel

   Díky Romane, vážíme si toho a jsme rádi, že se článek líbí 😉

   05/03/2016 at 06:36
VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.