Mayské pyramidy - pravá tvář Mexika

V Mexiku je tolik pyramid, že se člověk ani nestačí divit. A vlastně i kvůli tomu jsme museli vše rozdělit na dva články, protože na jeden by toho bylo prostě moc. Zde vám přinášíme naše další putování. Tentokrát to jsou Mayské pyramidy, které jsou trochu odlišné, ale přesto překrásné jako ostatní Mexické pyramidy, které jsme viděli.

Palenque

poloha: 5 km od města PalenquePalenque

jak se sem dostat: colectivem z města Palenque / https://goo.gl/maps/393jG

celková cena na osobu: 64 MXN (cca 105 CZK) vstup + 20 MXN (cca 33 CZK) colectivo tam i zpět

Palenque je další z míst, kterým Mexiko přímo vybízí k návštěvě. Nachází se ve státě Chiapas a pyramidy se nalézají v džungli nedaleko stejnojmenného města. Říkáte si, proč se sem plahočit? Protože je to místo, které je plné kontroverzí a je naprosto úžasné. Jak mohli Mayové postavit v džungli tak obrovské a nádherné stavby? Pyramidy v Palenque se vlastně zachovali především díky své poloze, protože je Španělé nenašli, a tudíž ani nezničili jako jiné památky v Jižní Americe. Kromě své velikosti se tu nachází ještě nejeden záhadný historický odkaz. Tím významným nálezem je pohřební památník vládce Pakala v Chrámu nápisů. A čím je unikátní? Jedná se o náhrobní kámen, na kterém je zobrazený samotný Pakal a vypadá jako astronaut letící do Vesmíru. Dříve byl do této hrobky volný přístup, ale od určitého roku není možné sem vkročit. Originál je stále v srdci pyramidy a nikdo jej neodnese, protože pyramida byla postavena kolem hrobky. Museli by ji rozbít, aby mohli hrobku vynést ven. Proč se mexická vláda rozhodla místo skrývat před veřejností je dodnes záhadou. Stejně jako obrázek Pakala samotného. Jeďte se sem podívat, to místo je vskutku úchvatné a nás džungle příjemně učarovala spolu s pyramidami.

Uxmal

Leguan v Uxmalupoloha: 85 km od města Mérida

jak se sem dostat: autobusem z města Mérida ze ADO /  https://goo.gl/maps/K4Edb

celková cena na osobu: 203 MXN (cca 333 CZK) vstup + 110 MXN (cca 180 CZK) zpáteční jízdenka na autobus

Uxmal (čtěte jako Ušmal – mayská slova se prý v Mexiku vyslovují jinak) je údajně jedno z nejdůležitějších Mayských nalezišť spolu s Chichen Itzou v Mexiku, Caracolem v Belize či Tikalem v Guatemale. Pyramidy v Uxmalu jsou už na první pohled úplně jiné než ostatní Mayské pyramidy, až člověk přemýšlí nad tím, jestli je skutečně vůbec postavila stejná civilizace. Při vstupu do areálu nás okamžitě uchvátil výhled na Pyramidu kouzelníka. V minulosti byly všechny pyramidy přístupné, nyní tomu už tak bohužel není, takže jsme si neužili žádný pohled po okolí, ale i tak je toto naleziště velmi zajímavé. A nejsou tu pouze pyramidy, ale i leguáni. A je jich tu několik stovek. 😉 Návštěvy nelitujeme, protože Pyramida kouzelníka byla skutečně nevšední. Ale nepříjemně nás překvapila cena za vstup – oproti ostatním státním památkám je to na Mexiko skutečně předražené a jiné to pravděpodobně nebude ani na Chichen Itza, kterou jsme si nakonec nechali ujít. Takže ano, jeďte sem taky, pokud máte peněz nazbyt jako backpackeři, pokud ne, tak jeďte raději na výlet do nějakého cenotu v okolí Meridy.

Tulum – koupání pod pyramidami

Tulumpoloha: 5 km od města Tulum

jak se sem dostat: odkudkoliv z Mayské riviéry colectivem

celková cena na osobu: 64 MXN (cca 105 CZK) vstup + jízda colectivem

Byl by hřích užívat si dovolené na Mayské riviéře v Mexiku a nenavštívit přitom Tulum. A proč? Upřímně, ty pyramidy v Tulumu nás nijak extra nenadchli a myslíme si, že ostatní Mexické pyramidy jsou mnohem zajímavější. Ale koupat se přímo na pláži pod pyramidami je jedinečný zážitek! Vydejte se sem brzy ráno, nejlépe na 8 hodinu ranní, kdy otevírají. Vezměte si plánek a upalujte rovnou na pláž. Památky si můžete prohlížet později. My měli štěstí a zase jsme tu byli úplně sami, takže máme spousty překrásných fotek na prázdné pláži pod pyramidami. A to koupání bylo přímo žůžo labůžo! Samozřejmě jsme kolem 10. hodiny byli na odchodu, pláž se rychle zaplnila. Ale nevěšte hlavu. Projděte si komplex a od exitu se dejte po silnici vlevo. Dojdete na jednu z vůbec nejkrásnějších pláží na Mayské riviéře. Bílý písek, azurová voda a všude palmy – hotový ráj na zemi. Podobnou pláž můžete navštívit i v Cancunu, ale už tu je mnohem více turistů.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.