Puebla, Oaxaca a Mérida - půvabná historická města Mexika

Naše další putování po Mexiku nás zavedlo do krásného starobylého města Puebla, dále jsme zažili krásné chvíle ve městě Oaxaca s místními a nakonec i velké horko v Méridě. Ať už jsme prožili cokoliv, tak můžeme s klidem říct, že Puebla, Oaxaca a Mérida rozhodně stojí za návštěvu. A my jsme si náš pobyt v každém z těchto měst řádně užili.

Puebla

Puebla je hlavním městem stejnojmenného státu v srdci Mexika. Hlavní dominantou tohoto města je aktivní známá sopka Popocatépetl. Tfuj, strašné slovo 😉 Puebla je něco jako Karlovy Vary nebo Česky Krumlov. Najdete tu Puebla Zocalokrásné budovy, nádhernou katedrálu a ještě krásnější kapli uvnitř, kde jsou stěny posety zlatem tak, jak jsme to ještě nikdy v životě neviděli. Krom toho je Puebla stále připravena i pro mladé. Najdete tu Expo, což je něco jako výstaviště Holešovice, ale mnohem modernější 😉 Mexická vláda ráda dotuje různé akce pro mladé. My jsme například viděli úžasnou show na ledě nazvanou „Blue ice“ za pro Evropany směšných 100 MXN (cca 170 Kč). Hned vedle bylo možné vidět „Bodies“ za podobnou sumu 😉 Pokud sháníte levné a dobré ubytování v Pueble, tak doporučujeme zkusit Salvadora přes Airbnb! S ubytováním jsme byli moc spokojeni, Salvador je super a dům se nachází nedaleko centra, přímé spojení busem. A pokud vás zajímá, kde se dobře najíst, určitě doporučujeme zajít na místní trh Mercado Sabores de Poblanos a dát si místní specialitu zvanou Torta. Stavte se sem, až pojedete navštívit pyramidu Cholula.

Oaxaca

Toto město nám zůstane v paměti hlavně díky skvělému mladému páru, který nás hostoval v rámci Couschsurfingu. Během té krátké doby jsme viděli spoustu nádherných míst, ochutnali zajímavá jídla a pití 😉 Byl to nekončící maraton nových, neznámých podnětů. Zajímavé je centrum města, kde jsou na každém kroku pastelově zabarvené budovy, jako jsme to viděli v Chile. Zvláštností města je místní sýr, tzv. Quesillo, který nese tento název pouze Santo Domingo Oaxacav tomto regionu, jinde v Mexiku ho najdete pod jméno Oaxaquena queso. Pak nás také zaujaly dřevěné sošky pokryté pastelově zbarvenými korálky. Anebo zde můžete ochutnat Mole, což je čokoládová omáčka s chilli. No a v tomto krásném městě jsme na místním trhu ochutnali poprvé červy a kobylky. Trh je sám o sobě velmi zajímavý. Např. systém obědů nemá běžný turista možnost vyzkoušet. Musíte být místní, abyste věděli, že v řadě stánků si postupně vyberete ingredience, v jednom si z nich necháte uvařit jídlo a zaplatíte pro změnu někomu jinému 😉 Místo, které musíte určitě navštívit, až budete v Oaxace, je Hierve el Agua! Pokud jste někdy snili o tom navštívit Pamukkale v Turecku, Egerszálok v Maďarsku či Mammoth Hot Springs v USA, určitě se sem vydejte. Cesta je trochu složitější – vezměte si colectivo (a zažijete jízdu v 6 lidech v autě pro 5 😉 ), a vydejte se do města Mitla. Odtud jede truck, který vás vezme přímo do Hierve el Agua. Cesta stojí pro dva cca 180 MXN (cca 300 CZK). Dalším zajímavým místem je Monte Albán, což je archeologické naleziště. O tom ale napíšeme více zase v jiném článku.  😉

Mérida

Merida je vnitrozemské město, které je zajímavé tím, že vzniklo na území, kde dříve stály pyramidy. Zejména La Casa Montejo Méridanáměstí je symbolicky postaveno na místě, kde stála obrovská pyramida. Toto město bylo postaveno po evropském vzoru. Město leží na poloostrově Yucatán. Málo kdo ví, že název Yucatan znamená ve skutečnosti „Nerozumím vám“ v  jazyce původních obyvatel. Je to odpověď španělským jednotkám, které dobývali poloostrov a ptali se španělsky místních, jak ho nazývají 😉 Merida leží v místě, kde je velmi velké vedro a sucho. Zajímavostí je výroba slaměných klobouků, které se vyrábějí z kaktusu, a které drží svůj tvar, takže jdou srolovat a schovat do kapsy a v případě nutnosti se opět rozloží 😉 Z Meridy se dá dostat do několika pyramidových komplexů. Jedním z nich je Uxmal, o kterém se dozvíte více příště, protože jsme jej navštívili, anebo více profláknutá Chichen Itza, kam jsme se nakonec rozhodli nejet.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.