Delta Mekongu

Delta Mekongu - ráj úrody ve Vietnamu

Když jsme si říkali, co vidět ve Vietnamu, Delta Mekongu pro nás byla jasná volba. A jsme velmi rádi, že jsme se do tohoto koutu světa vydali, protože jsme se ocitli v nádherné krajině plné klidu, úžasných lidí, úrody, překrásných výhledů podél řeky Mekong. Z metropole Saigon jsme se přepravili autobusem do městečka Can Tho, které se stalo naší základnou. Jeli jsme necelé 4 hodiny a cesta nás vyšla na 120.000 VND/osoba (cca 131 CZK). Autobusové nádraží v Can Tho je poměrně daleko od centra a ubytovacích zařízení, proto jsme si vzali taxi. Jak jsme se již jednou zmiňovali, není to drahá záležitost a stačilo jich jen pár obejít, podívat se na ceny na dveřích a podle toho si vybrat a jet. Jenom pozor, ať řidič zapne taxametr, je většinou nutné je několikrát vyzvat, protože to dobrovolně nechtějí loď s banány na řece Mekongdělat. Levně se lze v Can Tho ubytovat kdekoliv v místních penzionech zvaných Nhà nghỉ.

Nejdelší řeka v Jihovýchodní Asii

Řeka Mekong je zhruba 4350 km dlouhá a protéká všemi státy Indočíny. Pramení v Tibetu vysoko v horách, lemuje hranici Myanmaru (Barmy) a Laosu. Tvoří ale také velkou hranici Laosu a Thajska. Svůj význam neztrácí řeka Mekong ani v Kambodže, odkud se vlévá do Vietnamu, kde proudí až do Jihočínského moře. Díky své dlouhé cestě a objemu svého průtoku se jedná o nejdelší řeku Jihovýchodní Asie a z hlediska úrody i o jeden z nejpodstatnějších toků vůbec.

Úrodná Delta Mekongu

Pro Vietnam všeobecně má Delta Mekongu velmi důležitý význam, protože se jedná o nejúrodnější oblast v celé zemi. V okolí řeky Mekongu se vyprodukuje tolik rýže, že vystačí pro celý Vietnam a nejen to. Díky úrodnosti v této oblasti se Vietnam dnes řadí mezi největší vývozce této komodity. Ale v Deltě Mekongu se nepěstuje pouze rýže. Nachází se zde mnoho překrásných kokosových lesíků, ovocných sadů, zeleninových políček či háje s cukrovou třtinou. Všechny tyto plodiny je zde velmi snadné nakoupit. Ať již u cesty či na tradičních plovoucích trzích.

plovoucí trh Phong DienPlovoucí trhy na řece Mekong

Řeka Mekong je hodně členitá a především v jižním Vietnamu se velmi větví. I kvůli tomu získala řeka Mekong ve Vietnamu jméno Sông Cửu LongŘeka devíti draků. Některé kanály jsou dnes jen těžko průjezdné a vystřídaly je moderní a rychlejší silnice. Přesto se však tradice v Deltě Mekongu udržela a stále se zde nacházejí plovoucí trhy. Všechny lze navštívit individuálně! Není třeba platit nesmyslné částky někomu dalšímu. V okolí 22 km od městečka Can Tho se nacházejí hned dva trhy tohoto zaměření. A my jsme si je samozřejmě během našeho putování po jižním Vietnamu nemohli nechat ujít.

Plovoucí trh Cái Răng

Máte-li raději honosnější a komerční místa, pak je Plovoucí trh Cái Răng místo, které byste měli zcela jistě navštívit. Za úplatu si zde můžete pronajmout lodičku a projet se po trhu na vodě a nakoupit si čerstvé ovoce či zeleninu. My doporučujeme projet se na motorce z obou stran, překrásné výhledy jsou vidět i skrz jednotlivé domy. Místní se navíc vesnička na řece Mekongsami nabídnou, že vás tam za úplatu vezmou a zcela jistě to bude levnější než oficiální částky v jejich přístavu, které nám připadaly dost přemrštěné.

Tradiční plovoucí trh Phong Điền

Mnohem zajímavější zkušenost se zcela jistě naskytne trochu jižněji od oné komerční atrakce. Je to trh, který se těžko hledá, protože na cestách sem vydělávají místní předražené cestovky. Plovoucí trh Phong Điền je totiž ještě velmi tradiční vesnickou záležitostí. Je nutné sem přijet brzy ráno, začíná se v 6 hodin a mezi 8 – 9. hodinou odplouvají trhovci zpět do svých bydlišť v okolí. My jsme sem přijeli bohužel pozdě, takže jsme trh neviděli, ale místní nás zavedli na místo, kde se přímo koná, a vysvětlili nám tyto podrobnosti. Myslíme si, že na tomto místě by mohl mít opravdové kouzlo. Dostanete se sem v klidu i na motorce.

Kouzlo Delty Mekongu

škola ve VietnamuPro nás byl zcela jistě největší zážitek to, když jsme prostě jeli a nevěděli jsme kam, ztratili jsme se a projížděli vesnice, kde nám mávali dospělí i děti, navštívili jsme např. i místní školu. Fotili jsme ženy, jak obdělávaly políčka. Kochali se kokosovými lesíky a rýžovými políčky a viděli mnoho lodiček, jak vezou čerstvé banány či jiné dobroty. Takže chcete-li si Deltu Mekongu užít naplno, prostě jeďte, kam budete chtít, cestu zpět vždy najdete a uvidíte to, co vám neukáže nikdo jiný. My jsme takto prožili jeden z nejúžasnějších dní na cestě kolem světa, pochutnali si na báječném jídle a pití a nic nám nebránilo v tom opustit Vietnam a těšit se na naše další dobrodružství, které nám připraví naše další destinace Kambodža. První zastávkou v této zemi bude hlavní město Phnom Penh.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.