Ostrov Penang

Penang - ostrov výborného jídla, krásných památek a skvělých lidí

Cesta kolem světa nás zavedla do Malajsie, kde se naší první zastávkou stal ostrov Penang. Z thajského Phuketu to byla poměrně zdlouhavá cesta, ale stála za to, protože je zde doopravdy co obdivovat. Zvolili jsme opět cestu minivanem, takže vše probíhalo hladce. Zaplatili jsme 800 THB/osoba (cca 565 CZK) a jako všude v Jihovýchodní Asii nás i vyzvedli v našem hotelu. Akorát si vzpomínáme, že po nás chtěli na hranicích nějakou malou částku za výjezd pryč z Thajska a my jsme těsně předtím utratili všechny bathy. Místní nám nakonec pomohli, protože to nebylo moc a dolary od nás nechtěli, ale kdybyste se tam chystali po zemi jako my, tak na to raději myslete. 😉 Naší základnou se stalo hlavní město ostrova George Town, kde jsme se ubytovali v hostelu Just Inn, kde jsme za noc platili 43 MYR (cca 242 CZK) v pokoji s větrákem.

George Town – multikulturní město s koloniálními vlivyUbytování v Penangu

George Town jsme si zamilovali okamžitě. Protože je to tak neuvěřitelně překrásné multikulturní město. Mísí se zde malajské, čínské, indické, ale i bývalé evropské koloniální vlivy a to činí toto místo doslova pohádkovým. George Town se může díky své minulosti pochlubit dechberoucími historickými koloniálními budovami, ale obdivovat zde lze také mnoho mešit, buddhistických a hinduistických chrámů. My jsme si nechtěli nechat nic ujít, a proto jsme si v turistickém centru vyzvedli mapu Penangu se všemi skrytými poklady města. Je to poměrně velký vycházkový okruh. Nejvíce nám v paměti utkvěla místa jako Clock Tower, Fort Cornwallis, City Hall, Town Hall, Love Lane, Church Street Pier, Masjid Melayu Lebuh Achech a mnoho dalších. Opomenout nesmíme ani pouliční umění, které lze vidět téměř na každém rohu, vždycky se zajímavou tématikou.

Užili si i naše mlsné jazýčky, protože kuchyně na Penangu je prostě vynikající. Vyzkoušeli jsme zde mnoho jídel z čínské, indické i malajské kuchyně a věřte, že se nám doteď sbíhají sliny, když na ta úžasná jídla jen pomyslíme.

Pláž na PenanguCo vidět na Penangu – národní park, krásná příroda, ovocné farmy

Vycházky po městě jsme zmákli za 2 dny, ale pak jsme měli nutkání prozkoumat více celý ostrov. V Love Lane jsme si u pana, který si říká Happy Ken, půjčili skútr za 31 MYR/den (cca 174 CZK) a udělali jsme si okruh po ostrově. Směrem na sever jsme viděli úžasné pláže a navštívili jsme tak zvanou „plující mešitu“ Masjid Terapung Pulau Pinang. V hledáčku jsme měli menší trek Canopy Walkway v Penanském Národním parku, jenže se bohužel úsek čistil a krásný provazový most rekonstruoval. V parku také nabízejí možnost výletu lodí na pláž Monkey Beach. My jsme ale frčeli dál a navštívili přehradu Telok Bahang Dam, nedaleko které se nachází motýlí farma. Od přehrady vedla cesta dále do kopců klikatými silnicemi s překrásným výhledem na pralesy a palmové háje. Cestou se nacházela Lam Durian Farm a Tropical Fruit Farm. Na všech farmách chtějí vstupné, ale i když se tam jen zastavíte, můžete se kochat úžasnými ovocnými stromy na svazích. Několik kilometrů za farmou se opět prudce klesá klikatou silnicí, která otevírá velkolepé výhledy na moře a okolní přírodu. Projížděli jsme malými vesničkami a pozorovali život místních. Občas jsme zastavili a měli kolem sebe zvědavé děti, které si s námi chtěli povídat. Jednou z výhod cestování po Malajsii je to, že zde neřešíte jazykovou bariéru, pokud mluvíte anglicky, protože tento jazyk tu ovládají všichni.

Buddhistické chrámy – hojně navštěvované atrakce PenanguKrásný a velký chramový komplex Kek Lok Si

Na Penangu jsme toužili navštívit také známý chrám Snake Temple u města Bayan Lepas, jehož hlavní atrakcí jsou hadi, především zmije, které tento chrám okupují. Plazů tu žije požehnaně a mniši je milují. Nikdy jsme nic takového neviděli. Ještě více nám však vyrazil zrak Kek Lok Si v Air Itam, který je považován za největší chrámový komplex v Malajsii. Je tak obrovský, že projít jej celý za 2 hodiny snad nelze ani stihnout. Chrám se může pyšnit různými stavebními prvky – barmskými, thajskými, čínskými a indickými. Nedaleko chrámu se nachází také známý Penang Hill, odkud se naskýtá velkolepý výhled na celý ostrov.

Most Sultan Abdul Halim MuadzamMosty na Penangu a industriální zóna

Protože v posledních letech na Penangu hodně začal vzkvétat obchod a velké zahraničí firmy zde začaly otevírat své továrny a výrobny, bylo potřeba urychlit dopravu z pevniny na ostrov. Jelikož jsou oba mosty poměrně dost dlouhé, rozhodli jsme si udělat výlet kolem dokola a projet je oba. Poprvé jsme přejeli most Sultan Abdul Halim Muadzam Shah Bridge, často nazývaný jako Penang Second Bridge. Tento most byl postaven až v roce 2014 a má uctyhodných 24 kilometrů. Poté jsme se projeli po pevnině a vrátili zpět na ostrov po mostě Penang Bridge dlouhým 13.5 kilometrů. Byl to docela zážitek, protože na mostech samozřejmě foukalo, takže to byla dost divoká spanilá jízda i na skútru. Nejste-li fanoušci motocyklů, můžete se z George Town na pevninu do města Butterworth dostat i trajektem nebo využít autobusy.

Zážitků máme z Penangu tolik, že by se o nich dala napsat dlouhá esej, ale více vypoví určitě fotky. My jsme se s ostrovem rozloučili a vydali se střemhlav dalšímu dobdrodružství do úrodné oblasti Cameron Highlands ve vnitrozemí Malajsie.

This post is also available in: English

Martina

Martina

Knihomolka, skvělá kuchařka, milovník jídla, cestovatelka a samička.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Užíváme cookies, abychom zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky tak předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.