Zahrady v Ollantaytambo

Ollantaytambo - poklad Incké říše

Ollantaytambo je významné Incké naleziště nacházející se zhruba 1,5 h autem z města Cusco v Peru. Toto naleziště leží ve stejnojmenném městě, odkud vyjíždí vlaky směrem na Machu Picchu. Ve své době bylo toto město královským sídlem císaře Pachacuti. V době španělského dobývání Peru bylo toto místo významnou pevností. Město leží vedle řeky Patakancha, kde na druhém břehu řeky byl kdysi zdroj kamenů ze kterých je město a samotné naleziště postaveno. Naše cesta kolem světa se zkrátka nemohla obejít bez návštěvy tohoto místa 😉

Chrámy v Ollantaytambo

Chrámy v Ollantaytambo jsou pravděpodobně tou nejvýznamnější a nejzajímavější památkou. Zejména chrám slunce je velmi zajímavý. Je zde tzv. zeď šesti monolitů, které naprosto vybočují z architektury, kterou vidíte okolo. Každý bloky Ollantaytamboz těchto monolitů byl vytvořen z jednoho kusu kamene a váží desítky tun! Je neuvěřitelné, jak v době vzniku tohoto naleziště (dle konvenčních archeologů okolo 15 st.n.l.) byla Incká říše schopna z protějšího štítu hory ulomit velké několika tunové kameny, dopravit je na druhý břeh do kopce, opracovat je a postavit do řady. Navíc mezi kameny lze najít další kamennou výplň, která eliminuje rozpadnutí formace kamenných bloků během zemětřesení. Stejná technologie pohyblivých částí budov se mimochodem používá i v moderní architektuře! Další zvláštností těchto bloků jsou vytesané obrazy. Jsou pouze na 2., 3. a 4. kameni zleva. Dodnes nikdo neví pravý význam těchto kamenů. Řada alternativních badatelů přisuzuje jejich vytvoření a dopravu na toto místo nadlidským silám. Důvodem je fakt, že ani v dnešní době bychom nebyli schopni takové monstrózní a těžké kameny vyrobit běžnými nástroji a pro dopravu na toto místo bychom museli významně upravit okolní terén. Konvenční archeologové tvrdí, že byly kameny dopraveny po bahně, ale každý rozumný člověk se při pohledu na kameny nemůže s touto myšlenkou ztotožnit. Tak či onak byla pro nás chvíle u těchto kamenů zvláštní a nezapomenutelná.

Hladké kameny

Další velkou záhadou, na kterou jsme sami narazili během prozkoumávání tohoto místa, byly stejně jako v případě Puma Punku v Bolívii stavební kameny. Našli jsme tu různé velikosti s různými přesnými tvary apod. Co nás ale velmi zaujalo, byl Martiny nález 😉 Našla tu menší kámen, který měl jednu pravidelnou hranu VELMI hladkou. KdyžTerasy v Ollantaytambu jste přejeli rukou přes hranu, tak jste měli pocit, jako když se dotýkáte zrcadla! Bylo jasné, že je hrana vytvořena uměle, a proto jsme se ptali místního hlídače, kdy sem byl tento kámen přinesen, protože jsme měli za to, že je to práce moderní techniky, nejspíše laseru/diamantu. Pán nám směle odpověděl, že je kámen původní!! Je to pro nás velká záhada, protože si nedokážeme představit, že by byl někdo schopen takto opracovat kámen pomocí primitivních nástrojů, které údajně Inkové používali. Když sem budete chtít jet a budete chtít vědět, kde se kámen nachází, tak nám napište a my vás rádi navedeme 😉

Terasy a zdroje vody

První krásy, které každý turista spatří v Ollantaytambu, jsou terasy. Tyto terasy sloužily pro pěstování plodin. Inkové měli opravdu velmi chytře vymyšlený způsob přepravy a uchovávání vody. V celém areálu potom narazíte na několik míst, kde jsou vyvedené vodní toky skrze nízké budovy.

Wiracochu OllantaytamboBožský pohled

Naproti nalezišti Ollantaytambo a hoře odkud se bral stavební materiál se tyčí další hora Pinkuylluna, na které jsou další zajímavé památky. Asi ta největší a nejzajímavější je obrovská hlava vytesaná do skály. Je nepřehlédnutelná a majestátní. Dle Incké mytologie se jedná o Wiracochu nebo Tunupu, což byl posel Viracochy, který byl považován za boha Stvořitele. Vedle hory se potom nachází budovy skladů potravin.

Jak se dostat do Ollantaytambo a jakou si koupit vstupenku

Ollantaytambo je lehce dostupné z města Cusco. Doporučujeme sem jet pomocí tzv. Colectiva což je něco mezi autem a busem. Colectivo do Ollantaytamba jezdí z centra Cusca (ptejte se na Pavitos – Colectivo). Autem se sem dostanete za 15 PEN/osobu (cca 125 CZK), mikrobusem za 10 PEN/osobu (cca 83 CZK). Stejná cena platí i pro cestu zpět. Z Ollantaytamba jede colectivo z vlakového nádraží nebo z Plaza de Armas. Při vstupu si nekupujte nejdražší vstupenku, stačí „parcial bolleto“ za cca 70 PEN/osobu (cca 580 CZK). Tato vstupenka navíc platí po dobu 2 dnů i na tři další památky v okolí včetně Moray.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.