víza

Víza

V rámci plánování naší cesty kolem světa se musíme zabývat také vízovou povinností a jejich podmínkami. Na konci této stránky najdete přehlednou tabulku, kde máme veškeré informace týkajících se vízové povinnosti. Veškeré informace, které zde uvádíme se týkají výhradně turistických víz pro občany České republiky. Procesy a stanovení ceny pro získání pracovních a studijních víz jsou zpravidla složitější.

Víza aneb čemu věnovat pozornost

Každé vízum má své “parametry”, se kterými musíme před naší cestou i během cesty pracovat. Mezi tyto parametry patří především:

Víza

  • Cena,
  • platnost víza,
  • termín plnění víza od jeho vystavení,
  • možnost prodloužení v případě nouze,
  • speciální způsoby registrace (např. ohlášení na policii/úřadech),
  • speciální podmínky pro vstup do země (např. očkování, určitá suma peněz na účtu pro vstup apod.).

Kde potřebujeme víza jako občané ČR

Afrika

  • Egypt – proces je jednoduchý a týká se zažádání na ambasádě Egypta v Praze. Vízum lze také získat na letištích a přístavech země. Do některých částí Egypta dokonce není potřeba o vízum žádat. Jedná se ale o destinace, které nebudeme v rámci naší cesty kolem světa navštěvovat.
  • Tanzánie – o vízum lze zažádat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně a na všech leteckých, silničních, železničních a námořních hraničních přechodech. Cena za vízum je trochu vyšší.

Asie

  • Kambodža – nejjednodušším způsobem je získání tzv. e-Víza po internetu. O vízum lze ale také žádat na jakémkoliv zahraničním zastupitelství v zahraničí a na všech letištích a hraničních přechodech. Cena za vízum je relativně nízká, ale o to kratší než je obvyklých 90 dní.
  • Čína – proces je jednoduchý a týka se zažádání na ambasádě Čínské Lidové Republiky v Praze. Lze zažádat o skupinové vízum. Vízum lze i relativně jednoduše prodloužit přímo v ČLR. Za určitých podmínek (delší pobyt u někoho) je potřeba do 24 hodin po příletu provést ohlášení. V případě leteckého přístupu do Pekingu resp. Šanghaje je možné zde pobývat po dobu 72 hodin bez víza za určitých podmínek. Čínské vízum je oproti jiným státům velmi drahé.
  • Indie – o indická víza lze zažádat pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí. Pokud plánujete z Indie krátkodobě vycestovat a zase se vrátit, tak je potřeba tzv. multiple víza. Prodloužení víza je možné přímo v Dillí. Některé části Indie (kolem Pákistánu např.) jsou z zřejmě z bezpečnostních důvodů nepřístupná.
  • Indonésie Bali – o vízum lze požádat na všech letištích v Indonésii. Na některých z nich (konkrétně Banda Aceh) může ale nastat problém z důvodu regionální republiky. Proto doporučujeme zažádat o vízum na Velvyslanectví Indické republiky v Praze. Vízum má relativně krátkou platnost, ale lze jej jednorázově prodloužit. Cena váza je velmi nízká.
  • Jordánsko jednorázové vstupní vízum lze získat na počkání na letišti a pozemních hraničních přechodech (s výjimkou přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge). Cena víza je velmi nízká.
  • Nepál vízum lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Některé zejména horské oblasti Nepálu jsou zřejmě z důvodu bezpečnosti pro běžného turistu nedostupné a je potřeba zařídit si speciální povolení pro vstup. Cena klasického víza je nízká.
  • Rusko – ruské vízum lze získat pouze  pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech. Případně lze využít služeb cestovních kanceláří s určitou provizí. Je zde nutná ohlašovací povinnost, která nemusí v případě tranzitu platit.
  • Srí Lanka – žádost o vstup se dělá elektronicky registrací (ETA=Electronic Travel Authorization). Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti.
  • Spojené arabské emiráty – o vízum lze zažádat na Velvyslanectví SAE sídlícího ve Vídni, případně lze využít cestovních kanceláří.
  • Tibet – k návštěvě je nutné povolení, které lze získat pouze u autorizované cestovní kanceláře Shen Hu Travel Agency v Pekingu.

Austrálie a Oceánie

  • Austrálie – žádost o vízum lze řešit elektronicky nebo na Velvyslanectví Austrálie v Praze. Žadatel musí žádost podávat mimo Austrálii, žadatel nesmí trpět tuberkulózou a musí mít čistý trestní rejstřík. Vízum je v podstatě více vstupové s maximální délkou jednoho pobytu stanovenou na 3 měsíce.

Chcete vědět více? Podívejte se, co příprava na cestu kolem světa obnáší.

Přehled víz a jejich podmínek najdete v tabulkách níže:

Poznámka: Podmínky pro vízový vstup se často mění, a proto nezaručujeme správnost informací na této stránce.

 

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.