Naše dojmy z USA - země plná přírodních krás
26/10/2015
V USA jsme se zdrželi poměrně dlouho. Během 73 dní jsme navštívili mnoho překrásných míst a poznali mnoho hodných lidí, kteří nám byli ochotni pomoci. Rádi bychom se s vámi nyní podělili o naše dojmy z USA.
Infrastruktura a doprava
- Infrastruktura je všeobecně na dobré úrovni, stejně jako v Evropě. Nicméně nás mnoho věcí překvapilo a nemile, bohužel.
Největším zklámáním byla mobilní síť. Operátoři se předhánějí, aby prodali 4G internet, ale ten má smysl pouze ve velkých městech, takže pokud vyrazíte mimo město, jste v podstatě bez internetu. Naivně jsme si koupili za 35 USD 3GB dat pro 3G síť, a ačkoliv jsme internet často potřebovali, data jsme nevyužili, protože internet prostě nefungoval.
- Mobilní operátoři nepovolují thethering (sdílení internetového připojení). Výjimku tvoří pouze paušální zákazníci – aneb návrat do pralesa 🙁
- Doprava v USA je dobrá, ale pouze ve velkých městech, kdy se bavíme o MHD. V momentě, kdy se přepravujete na větší vzdálenosti, je vše předražené. Vlaky jsou jen pro bohaté, my jezdili autobusy, kde servis byl naprosto katastrofální, většinou špína a bordel a jízdné asi 3x vyšší než kdekoliv v Evropě. Jim to však připadalo vždy v pořádku. Dokonce i v Jižní Americe jsou společnosti s mnohem lepšími službami i cenami. Cestování v USA bez auta je katastrofa!
- Lze dobře využívat ride-share (tj. spolucestovat s někým autem a sdílet náklady). Nejlépe se rideshare hledá na craigslist.org, stačí zadat rideshare a odkud kam a vylezou nabídky.
Bezpečnost
Každý o tom slyšel nebo o tom ví, ale dokud to nezažijete, tak si nedokážete představit, jaké to je. Všude jsou cedule „see something, say something“ (když něco uvidíš, řekni to). Na každém rohu je kamera a nějaký policista. Přesto jsme se necítili nijak bezpečně!
- Mnoho Američanů chodí se zbraněmi uvázanými na noze. Nám bylo řečeno, že takoví lidé jsou neškodní. S tím my nesouhlasíme, pro nás to jsou prostě „bezmozci“.
- Američané jsou extrémně paranoidní. Všude, kam vejdete, jsou cedule se zákazy. Občas má člověk strach, jestli tam vůbec může dýchat 😀
- Ani USA není bezpečná země, když chcete platit kartou. Šli jsme do největšího obchoďáku na světě, do Macy’s v New Yorku a jednou zde zaplatili kartou. Za 14 dní nám zablokovali kartu kvůli podezření zneužití dat. Takže i na místech, kde byste to nečekali, vás mohou překvapit 🙂
Lidé
- Procestovali jsme velkou část USA a poznali opravdu spoustu lidí. Většina z nich byla rozumných, ale připadá
nám, že jsme se setkali s daleko více hloupými lidmi, než jsme zvyklí z Evropy. Příkladem mohou být lidé, kteří pracují ve fast foodech a obchodních řetězcích. Setkali jsme se s podobným názorem od Čechů, kteří zde žijí
dlouhodobě. - Ačkoliv je Amerika multikulturní stát a všude o sobě hlásí, jak jsou si všichni rovni, tak jsme se nikde nesetkali s takovou mírou rasismu jako právě zde. „Podřadnější práce“ (například uklízení, práce na stavbách, rychlé občerstvení, apod..) dělají jenom černí, hispánci a další imigranti. Bílé tam prostě nevidíte! Tohle jsme si uvědomili v momentě, kdy jsme dojeli do Kanady, kde to bylo jako v Evropě.
- Snažili jsme se využít Couchsurfing jako všude. Těšili jsme se na to, protože ze Států ten nápad vlastně pochází a těžce jsme narazili. Couchsurfing ve Státech je už v podstatě pasé, pokud nejste mladá hubená prsatá a reprezentativní slečna. 😉 Díky Bohu za ty milé lidi, kteří nás u sebe nechali.
- Lidé, se kterými jsme se setkávali my, byli vždycky moc super, z čehož vyplývá, že si tu každý může najít nějakou spřízněnou duši.
- Česká komunita ve Státech je naprosto perfektní. Ti lidi pomohou, poradí a nenechají na holičkách 🙂
Jídlo a pití
Nemají žádnou svou vlastní specifickou kuchyň, ale mají například fast foody, které jsou rozvinutější než kdekoliv jinde na světě.
- Pro cestovatele jako my jsou fast foody současně nejdostupnější jídlo a stravovat se tam lze i zdravě.
- Doporučujeme také vyzkoušet bufety all you can eat (sněz, co chceš) za suprové ceny.
- Na druhou stranu jsme tu třeba měli lepší pizzu než v Itálii, kterou jsme objevili v Bostonu. V Kalifornii zase můžeme doporučit burger v síti restaurací In’n’out a nezapomeňte říct, že ho chceme „animal style“, nikde to není napsáno a oni ví, co to znamená a za stejnou cenu dostanete lepší burger s přídavkem 😉
Ceny
- V USA je všeobecně velmi draho. Nejdražší jsou tam potraviny, tj. běžný nákup pro Evropana si zde střední třída nemůže dovolit, proto většina Američanů ani nevaří, nemají na to bohužel peníze.
- Ubytování je taky poměrně drahé. V akci jsme měli nejlevnější motel za 32 USD (cca 800 CZK) bylo to uprostřed ničeho a ještě jsme to měli se švábem. 😉
Kempování je sice nejlacinější, nicméně i tady člověk zaplatí třeba i 30 USD/noc (cca 750 CZK). Prostě bez peněz do USA nelez 😉
- Co Američanům vůbec nezávidíme je jejich zdravotní systém. A je nám jich skutečně líto. U nás si neustále stěžujeme, jak je to špatné, ale ve skutečnosti co se týče zdravotnictví, máme se jak prasátka v žitě. Víme například o člověku, který šel k lékaři se zraněným prstem. Hodinu čekal v čekárně, což je údajně ještě hodně krátká doba. Poté přišla sestřička, prst mu obvázala a řekla, že musí čekat. Po další hodině se dostavil lékař, prst byl již obvázaný, vzal mu jen ruku, podíval se a řekl, že je to ok a může jít. Za 3 měsíce obdržel účet od zdravotnického zařízení ve výši 750 USD (cca 18.750 CZK). Tento člověk neměl pojištění, protože si ho nemohl dovolit. Dalším příkladem může být muž, který byl vážně nemocný, neměl pojištěný a nikdo by mu nepomohl. Šel do banky, přepadl ji a vzal si jenom 1 dolar. Proč? Byla to pro něj vstupenka do vězení, do místa, kde má na zdravotní péči nárok automaticky na úkor daňových poplatníků. Pro něj to byla možná záchrana života. A takových smutných příběhů slyšíte hodně, pokud se bavíte s lidmi, co tady žijí.
- Dobře na tom nejsou ani co se týče vzdělání. V Evropě fňukáme, jak je to školství drahé, ale ve Státech, když chtějí děti na VOŠ platí od 500 USD (cca 12 500 CZK) ročně a výš. Pokud se ovšem přihlásí na univerzitu, zaplatí za rok studia minimálně 30.000 USD (cca 750 000 CZK) jen za školné. Ještě pořád máte pocit, že je u nás vzdělání drahé? 😉
- Pohonné hmoty jsou levnější než v Evropě, což nás mile překvapilo. Nicméně ceny mezi jednotlivými státy USA se hodně liší. Například na Floridě stál galon benzínu (3,8 l) 2,69 USD (cca 17,70 CZK/litr). V Kalifornii to už ale bylo na některých místech i za 4,10 USD za galon (cca 27 CZK/litr). Informace o aktuálních průměrných cenách pohonných hmot v jednotlivých státech USA lze najít na internetu.
Prostředí
- USA je nádherná země, která má vše – hory, moře, ledovce, Národní Parky, pouště, velká města, zábavní parky,
vodopády, jezera, kaňony a další přírodní krásy…
- Na to, jak je USA veliká země a kolik zde žije lidí, tak je musíme pochválit, mají tam opravdu čisto.
- Trochu nás tu kvůli tomu překrásnému prostředí mrzelo, že nefunguje lépe hromadná doprava. Proč? Každý Američan má tím pádem své auto a bohužel ta auta nejsou malá jako v Evropě, většinou jezdí ve velikých dodávkách, které vylučují vyšší emise, a tím pádem i více znečišťují ovzduší. Je to zatím nijak netrápí, ale až začne, možná bude pozdě.
- Některé státy s tímto problémem již bojují. Na dálnici je speciální pruh, na kterém je napsáno POV, jedná se o zrychlený pruh. My jsme netušili, oč jde, pak nám bylo vysvětleno, že slouží pouze autům, kde jsou 2 a více pasažérů. Slouží také pro elektrické vozy, které šetří přírodu.
Back to collection |
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English